Saga Laursen med ny sejr
Saga Laursen med ny sejr
Det blev en fin tur til Kalmar for Saga Laursen i aftes, da hun vandt med sit enlige ridt på den sydsvenske bane.
Saga Laursen har dog stadigvæk lidt op i forhold til hendes stærke sæson i 2024, men sejrsprocenten er bedre i år.
2001-fødte Saga Laursen havde atter fået chancen på ryggen af Fredrik Persson-trænede Tjurkhults Stella (Lavec Kronos).
For første gang kunne hun sejre på ryggen af den 7-årige hoppe, der tog karrierens femte sejr på Kalmar.
Tjurkhults Stella kunne skære målstregen først i tiden 1.13,9/1640 m. Auto og det var en sejr til 15.000 skr.
Se løbet her.

Sejr nummer 18 i år
Det var den 18. sejr for Saga Laursen i år. De 17 af sejrene er i kommet i monté, mens en enkelt sejr er kommet for sulky.
Saga Laursen havde sin bedste sæson i 2024, hvor hun sejrede hele 29 gange i 327 starter, og det gav 2.574.707 skr. i præmier.
I år er det blevet til 1.782.867 skr. i indkørte præmier. De 18 sejre er hentet i 181 starter, og det giver en sejrprocent på 10.
Der venter tre ridt for Saga Laursen i næste uge. På mandag på Mantorp, på tirsdag på Jägersro og på onsdag på Solvalla.

Fra en stærk travfamilie
Saga Laursen er meget travsport i blodet, og det er både moderens side, men så sandelig også på faderens side.
Moderen Katarina Aurell Laursen er professionel træner med hjemmebane på Axevalla, hvor hun står for træningen af syv heste.
Faderen Jens Laursen kører også travløb. Det er blevet til to sejre i 2025 i 29 starter, men han kører ikke så ofte mere.
Saga Laursens farfar Jørn Laursen har vundet fire derbies, mens oldefaderen Karl Laursen var en succesfuld opdrætter.
Fotos af
Martin Timm Holmstav
Burt Seeger

