Danmarks uafhængige travmedie
SENESTE NYT
Indland

Sæsondebut på Falster

12.45 går starten til 1. løb på årets første løbsdag denne søndag på Nykøbing F. Travbane.

Vi byder på et 8 løb stort program med sidste løb programsat til 15.05.

Her køres et skandinavisk V4- og V5-spil med start i hhv. 1. og 3. løb og der skulle være garanti for store puljer at spille efter i hvert fald i V4-spillet.

Derudover er der også et Lunch-Dubbel spil som normalt også giver store puljer at skyde efter – det handler om 3. og 4. løb.

Netop i LD-2 tørner to rigtig fine heste sammen i form af Mulberry og Chap A P og et spændende race er i vente.

En enkelt ændring her knap 3 timer før kick-off:

1. løb: 2 Hyben Bakkely udgår

Vi har fået en del regn her i området, men fra lørdag middag har det holdt tørt og baneforvalteren Mikkel Koch har kunnet præparere banen så den lige nu fremstår rigtig fin og indbydende.

I restauranterne køres der med gammeldaws oksesteg og citronfromage (så bliver det vist ikke mere retro) til 150,00 og det ville være en rigtig god ide at bestille bord.

Retro er det absolut ikke, at man for første gang nogensinde ikke kan spille kontant på banen, men derimod udelukkende kan spille via mobile løsninger.

Ses vi i eftermiddag til trav på Nykøbing F. Travbane til en spændende omgang væddeløb, skriver man på banens hjemmeside.

Et baneprogram kan findes her.

Seneste nyheder

SE ALLE

Relaterede nyheder

Samarbejdspartnere

Ansager Dyrehospital
Spar Nord Arena Aalborg
Dansk Revision
Foreningen af Travopdrættere i Danmark
Venstrebanner 2
Uniq
Stutteri Spring & Stald Tårs
Marc Bæk Nielsen
Ledig plads
PartnereVIRKSOMHEDERNE BAG TRAVET.DK

Flere nyheder

Gå til nyhedsarkivet