Sådan gik det Hoppeprøverne
Den første 3-års Hoppeprøve blev vundet af Gucci Girl (Brillantissime) og Bo Westergaard.
Gucci Girl blev kørt direkte til spids da startbilen slap feltet, og fik omgående Go Aveve udvendigt for sig. De to heste forsvandt 20 – 25 meter væk fra de øvrige, og 500 meter blev afviklet efter 1.16,2.
Bjarke Haagensen og Gurli havnede som d første i andet spor, hvilket betød at spilfavoritten Go On Gardenia fik et perfekt løb i andet par udvendigt for Knud Mønster.
Der var ingen ændringer i positionerne undervejs, og frem mod 1000 meters noteringen gik Gurli tættere frem udvendigt for den førende. Den førende Gucci Girl afviklede 1000 meter efter 1.18,7.
I sidste sving, var der galop for spilfavoritten Go On Gardenia, som leverede en sympatigalop bag Gurli. Det betød et par længder til den førende Gucci Girl, som sejrede enkelt før Gurli Tinghøj og Golddigger Shadow.
Vindertiden blev 1,17,0/1800 m. Auto.
“Hun har haft godt af et par starter, for at få lidt fart ind under vesten. Hun er ved at være lidt mere færdig med kroppen, og hun overrasker mig positivt i dag. Det blev ganske enkelt, men vi skal lige huske på at Knud Mønster galoperede med favoritten. Hun går frem med dette løb, og det er lige præcis som det skal være, fortalte Bo Westergaard til Fast Track.
Kusk: Bo Westergaard
Træner: Bo Westergaard
Ejer: Stutteri Vang Hovedgård
Opdrætter: Henning Scharstein
Se løbet her.

Global Yankee – Vinder anden prøve
Dagens anden 3 års Hoppeprøve blev vundet af Jeppe Juel og Global Yankee (Muscles Yankee).
Løbet bar præg af overpace, og det gavnede uden tvivl de højeste startnumre. En af disse var Global Yankee, der inden starten i dag havde gjort seks starter uden at vinde, og en andenplads som bedst.
Det blev der lavet grundigt om på i dag, hvor Global Yankee fra en position som en af de bagerste kunne runde alle foranliggende på en forrygende afslutning. Global Yankee fremviste en forrygende afslutning, som rakte til sejr før Gaby C N og Gin Flame.
Vindertiden blev 1.16,4/1800 m. Auto.
Vi har været positive på hende hele tiden, og det er en rigtig fin hest, fortalte Jeppe Juel blandt mere til Fast Track efter løbet.
Kusk: Jeppe Juel
Træner: Jeppe Juel
Ejer: Karina V. Kristensen
Opdrætter: Hasse Juel
Se løbet her:

Gloria Line var stærkest i den sidste prøve
Den sidste 3-års Hoppeprøve blev vundet af Steen Juul og Gloria Line (Great Challenger) efter et ganske seværdigt væddeløb, hvor to heste skilte sig ud fra de øvrige.
Jørgen Lorentzen var hurtigt ude bag Got Swagger, men Jægersro-træneren viste tydeligt, at han ønskede at køre et rygløb med sin hest. Det var Rene Kjær, hurtig til at opfange bag Golden C N, som blev kørt til spids.
Golden C N afviklede de første 500 meter efter 1.17,7, og kort efter forsøgte Steen Juul sig mod fronten bag Gloria Line, men fik omgående svar. Der blev kørt væddeløb, og de to førende bød hinanden op til dans.
De to heste forsvandt væk fra de øvrige med 20 – 25 meter. Det betød en 1000 meters notering i 16 tempo, og det stod tidligt klart at afgørelsen skulle stå mellem Golden C N og Gloria Line.
Steen Juul trak Gloria Line ud til angreb ved opløbets start, og Golden C N og Gloria Line gav hinanden en forrygende dyst ned gennem opløbet, hvor Gloria Line kort før mål kunne afgøre.
Gloria Line sejrede før Golden C N og Got Swagger på tredjepladsen.
Vindertiden blev 1.16,5/1800 m. Auto.
“Hun kan det meste og hun mangler vel kun lidt starthurtighed. Jeg ville gerne have kørt et afventende løb, men man ville jo have mig frem for ellers havde man vel holdt et højere tempo undervejs.
Det blev som det blev, og det blev til endnu et hårdt løb for hende i dag. Det klarer hun åbenbart, kunne Steen Juul fortælle blandt mere.”
Kusk: Steen Juul
Træner: Steen Juul
Ejer: Christers Elektriska A B
Se løbet her:







