Optakt til Bornholm
For anden tirsdag i træk står Bornholms Brand Park for dagens menu med et otte løb stort program.
Det er 5-årsmesterskabet, der er dagens storløb, hvor ni heste er på plads på startbilen over 2420 m. med 10.000 kr. i førstepræmie.
I banens officielle program er det Stefan Lind-Holm-trænede Itziar, der er vindertippet med Mads Petersen i sulkyen.
Hesten har startet tre gange i år, og det er blevet til sejre med Michael Lønborg og Mads Petersen samt en femteplads senest.
Blandt modstanderne er de to Frank Mikkelsen-trænede Impressive K og Jewellery Rain. Sidstnævnte med Jonas Mikkelsen.

Seks heste i hurtigklassen
Det er hurtigklassen, der indleder løbsdagen med uden den store tilslutning. Blot seks heste er til start over 3000 m. Auto.
For Ismail F Boko og John Gommans er det blevet til to sejre i fire starter i år, og den bliver favorit i Fødselsdagsløbet.
Apollo Damgård jagter en milepæl i løbet, idet den ved tilfælde af sejre vil runde sejr nummer 25 i sin karriere.
Desuden stiller Jetset Onion, Red Bar, M T Reed og Cerosso også til start i løbet, hvor der er 7.000 kr. i førstepræmie.

Mads Petersen kan få en god løbsdag
John Gommans har klaret sig bedst på Bornholm i år med otte sejre, men med en enkelt sejr mindre følger Mads Petersen.
Udover vindertippet med Itziar i 5-årsmesterskabet, er Mads Pedersen også tippet som vinder i yderligere to løb.
Først med Hejdi Hovmand og sidenhen med Kissed By Rain. De to heste er begge i træning hos Stefan Lind-Holm.
Det er også Stefan Lind-Holm, der har klaret sig bedst blandt trænerne på banen med foreløbigt 11 trænersejre i 2025.
Fotos af
Torben Ager






