Optakt – Racing Arena Aalborg
Der er otte løb på programmet, når Racing Arena Aalborg i eftermiddag byder inden for til årets femte sidste løbsdag.
De aktive får gang i den, når løbene sættes i gang. Første løb køres kl. 17.00, mens det sidste løb er programsat til kl. 19.08.
Flemming Jensen bliver umulig at vippe af pinden blandt trænerne, og har dobbelt så mange sejre som nummer to på listen.
Inden løbsdagen har Flemming Jensen vundet 37 gange i Aalborg, mens Birger Jørgensen har siddet bag 18 vindere.
Både Flemming Jensen og Birger Jørgensen er på plads i det nordjyske. Flemming Jensen med to mod Birger Jørgensens fire.
Pæne forspring blandt de øvrige championater
Mathias Jensen er i sikker føring hos amatørerne, hvor han fører med seks sejre, mens fire amatørkuske har tre sejre hver.
Hos jockeyerne er Nicklas Korfitsen manden i gult med 12 sejre. Det er tre sejre mere end Casper M. Nielsen på andenpladsen.
Sabina Gammelgård er favorit i dagens montéløb. Hun er også førende inden løbene med tre sejre, mens flere har en sejr.
I kampen om Årets sejrshest på Racing Arena Aalborg ligger Gateway Damgård i spidsen med fire sejre, en mere end flere.
Foto af Hesselborg Foto







