Medie – Stopper som catchdriver
Skive-træner Bent Svendsen har den seneste tid været synlig i mediebilledet. Det skyldes ikke mindst hans udelukkelse med Just Hans, og i dag kan selvsamme Bent Svendsen så meddele at han stopper som catchdriver.
Det gør han til mediet Travservice i dag.
-Jeg har netop meddelt Løbssekretariatet, at jeg ikke længere ønsker at være catchdriver, og at de derfor ikke skal sætte mig på fremmede heste som kusk, fortæller Bent Svendsen til travservice.dk.
-Jeg har været meget glad for at kunne køre som catchdriver i mange år, men jeg har fået færre og færre køreture, og nu finder jeg, at det er tiden at sige fra og min beslutning om at stoppe som catchdriver er endegyldig, siger Bent Svendsen bla. i indslaget.
Bent Svendsen kørte sidste år 114 løb, og de sidste fire år er antallet af køreture kontinuerligt minimeret.

Bent Svendsen
Bent Svendsen har fejret størstedelen af sine triumfer med egentrænede heste, er det ikke mindst hans evner i en sulky, han er kendt for. Som selvstændig er det blevet til talrige storløbssejre – bl.a. Dansk Trav Derby og Dansk Hoppe Derby, tre sejre i Dansk Opdrætningsløb samt ikke mindst flere sejre i DM for Travtrænere.
Bent Svendsen er født og opvokset i Skive.
Travet.dk har for år haft fornøjelsen af at besøge familien Svendsen hjemme på deres tidligere gård. I flere år var Travet.dk også tøjsponsor for døtrene Maria og Camilla Dueholm Svendsen.
Travet.dk har de seneste måneder kontinuerligt forsøgt at kontakte Bent Svendsen men uden held.
Fotos af
Burt Seeger
Hesselborg Foto.







