Mads Hviid til Halmstad
Den 29 årige Mads Hviid drikker i dag formiddags kaffen i Halmstad. Det gælder i dag to køreture bag henholdsvis Golden Money og Champions Peak.
Mads Hviid har trods sin unge alder en fornem meritliste fra det svenske, hvor han gennem flere sæsoner etablerede sig som et af de helt store talenter. Det blev blandt andet til sejr i den eftertragtede løbsserie Guldklokken, ligesom han i 2017 indkørte mere end 1.6 million skr.
Mads Hviid Nielsen kom hjem fra Sverige, hvor han havde været ansat hos både Jägersro-træner Tomas Malmqvist samt Solvalla-trænerne Mattias Djuse og Peter G. Norman.
Mads Hviid Nielsen påbegyndte i august 2019 et nyt kapitel i sin karriere indenfor travsporten, da han startede op som professionel travtræner.
Det hører til sjældenhederne, at en nystartet træner er repræsenteret ved samtlige af de store årgangsløb for de fireårige heste, men det er imidlertid, hvad Mads Hviid Nielsen præsterede, da såvel Epos Østervang som Elvira Damgård formåede at gøre sig gældende i årgangssammenhæng.

Planerne ændret fra USA til Steen Juul
Mads Hvid afviklede i år sin trænervirksomhed, og planerne gik i første omgang på USA. Til Travet.dk fortalte Mads Hviid således:
”Min gode ven er Kasper Foget, og jeg står overfor at tage til USA. Det er en drøm, som jeg har gået med i mange år, og nu opstod der en mulighed for, at drømmen kunne realiseres ud i livet.
Først gælder det dog om at lukke stalden i Skive på en ordentlig måde.”
Planerne blev ændret

Der skulle ikke gå længe før planerne blev ændret og i september kunne Mads Hviid oplyse til vores medie:
– Jeg fik kort efter jeres skrivelse en henvendelse fra Camilla Juul, om det kunne have interesse at komme til Team Juul. Det er ikke et tilbud, der hænger på træerne.
Jeg har efterfølgende gået og tænkt lidt over tingene, og besluttede så at sige ja. Det er ikke bare et pitstop, inden USA åbner op, men det er en permanent ansættelse.
Det gælder først og fremmest om at falde ind i teamet og, så levere nogle arbejdstimer. Det med køreture tænker jeg ikke så meget i, og hvis Steen og hesteejerne kan bruge mig, så står jeg selvfølgelig til rådighed.”
Foto – Hesselborg Foto – Gorm Foto.





