Lunden – Apapmand bare bedst
Anders F. Jensen kunne i dag præsentere en velforbedret Apapmand (Ens Snapshot), der sejrede helt uden besvær i Sophus Sørensens Mindeløb på Charlottenlund Travbane.
Falster-træneren havde i dag hyret Birger Jørgensen til at varetage opgaven over den velvoksne Ens Snapshot-søn. Birger Jørgensen tog det roligt fra start og lod de øvrige om at positionere sig.
Thunder Peak blev servet til spids af Ken Ecce, og dette med Wonderboy som den nærmeste. De første 500 meter blev afviklet efter 1,10.3. Birger Jørgensen og Apapmand sad på dette tidspunkt som sidste ekvipage af de deltagende.
Birger Jørgensen tog initiativ efter 1000 meters kørsel, hvor han søgte ud i andet spor. Det opfangede Steen Juul, som forlod positionen bagved den førende, for at sætte tryk på den førende med Wonderboy.
Der blev på den konto et par længder frem for Apapmand i andet par udvendigt. De meter blev efterfølgende taget ind. Apapmand blev sendt afsted i eget angreb og afgjorde ganske enkelt i tiden 1,12.8/2000 m. Auto.
Apapmand må aktuelt være en af landets bedste heste!
Se løbet her.
[useful_banner_manager banners=9 count=1]





