Danmarks uafhængige travmedie
SENESTE NYT
Indland

Liv-Jorunn Lund – Jeg slipper for operation

Liv-Jorunn Lund var forleden ude for en grim ulykke, og sent i aftes var Travet.dk i kontakt med den uheldige Falster-træner.

Påskelørdag var skolens leder Liv ude og ride på en af staldens heste, der ulykkeligvis snublede, hvorved Liv røg af.

Men dermed var hendes trængsler ikke overstået, for da hesten rejste sig, ramte den hendes nakke og skulder med forbenene og fik trådt hende i maveregionen med det bagben.

Kort efter blev Liv fløjet til Rigshospitalet, og der konstaterede man at hun havde 5 brækkede ribben og skader på lunge, nyrer og lever.

Foreløbig ligger hun stadig på Rigshospitalet, men omstændighederne taget i betragtning går det ok.

Slipper for operation

Travet.dk var i aftes i kort kontakt med Liv Jorunn-Lund, som kunne fortælle:

“Jeg har fortsat meget ondt, og i disse dage venter jeg på, at mine lever og nyre værdier skal blive bedre. Jeg har dog fået den positive besked, at jeg slipper for operation.

Jeg er fortsat indlagt, fortalte Liv Jorunn-Lund fra sygesengen.”

Travet.dk ønsker fortsat god bedring til den sympatiske Nykøbing Falster-Træner, der ligeledes i det daglige har ansvaret for travskolen på Nykøbing Falster Travbane.

Seneste nyheder

SE ALLE

Relaterede nyheder

Samarbejdspartnere

Ansager Dyrehospital
Spar Nord Arena Aalborg
Dansk Revision
Foreningen af Travopdrættere i Danmark
Venstrebanner 2
Uniq
Stutteri Spring & Stald Tårs
Marc Bæk Nielsen
Ledig plads
PartnereVIRKSOMHEDERNE BAG TRAVET.DK

Flere nyheder

Gå til nyhedsarkivet