Kort nyt
Kort nyt fra nær og fjern:
Lad os tage temperaturen på verden omkring os. Fra lokale initiativer, der spirer som forårsknopper, til globale tendenser, der sætter kursen for fremtiden – vi holder dig opdateret. Her er essensen, kogt ned til det vigtigste.
1). Jackson Trot (Orlando Vici) sejrede i Norge. Se sejren her,
2). Positiv dopingprøve – Stalden melder ud. Læs eller genlæs her.
3). Verdensstjerne stopper som kusk. Læs eller genlæs her.

4). Læserhenvendelse: Jeg har fulgt med i dansk (og svensk) travløb siden sidst i 1970erne.
I de senere år er jeg i stigende grad blevet irriteret over systemet med jackpot, hvor jeg ikke ser nogen teknisk årsag til at operere med en minimumsudbetaling på 6 og 5 rigtige (i V75, men tilsvarende i andre stregspil over V5).
Senest i V75 havde jeg 4 rækker af 6 rigtige plus 52 rækker af 5 rigtige for indsats kr 288. Gevinst 4 • 24 kr = 96 kr for seksere, 0 kr for femmere). Hvis minimumsindbetaling var f.eks. 1 kr for 5 rigtige, havde jeg sikkert fået dækket min indsats og havde sikkert med glæde brugt gevinsten til nyt spil (med tilsvarende chance for en rimelig gevinst).
Nu overvejer jeg (hver uge) om jeg i det hele taget ønsker at spille igen, da resultatet ca 8 ud af 10 gange er nyt jackpot-resultat med få eller ingen penge til spillere som mig.
Håber, at der kan skabes en debat om jackpotsystemet hermed, så travspillet igen bliver et videnspil i stedet for en konkurrent til lotto!

5). Første trænersejr i fire år. Læs eller genlæs her.
6). Læserhenvendelse – Tabt markedsandele.
Har Travet.dk tabt markedsandele grundet jeres dækning af Bo Westergaard-sagen? Jeg tænker på opdrættere, aktive og BET25, som er gået til andre medier sidenhen.
Svar: Hvis det er tilfældet, så vidner det vel om en grundlæggende mangel på respekt for sporten. Det kan sagtens være – og med fakta i hånden har vi intet at skamme os over. Den del må ligge hos de mange, der har råbt op undervejs.
Det lever vi evt. fint med, og vidner vel bare om en bundråden kultur/holdning/karakter hos disse individer, hvis vores dækning kan medføre det. Hvis ordentlighed og faktabaseret journalistisk skal straffes, så er sporten på vej i den forkerte retning.

7). Avl. Avlshingsten One Too Many er gået bort grundet diabetis.
8). Startlister til Charlottelund Travbane. Læs eller se dem her.
9). Ni heste fra Pauli. Læs eller genlæs her.
10). Dopingmidlet. Anne Wangen og Birgit Ranheim stillede op og svarede på spørgsmål om midlet «TB-1000», et dopingmiddel der svirrer rygter om brug både i Norge, Sverige og Danmark, skriver TGN.NO. Vi forsøger at følge op.
11). Potentielt salg. Vi håber at være kommet i mål med Kentucky Shadow (Salgsmenuen), og denne går med 99 % sikkerhed til Sverige.

12). Solvalla. Fire af seks deltagere, er ejet af Stall Oxalis og trænet af Ivanov Jevgeni i onsdagens 4-årsløb. Det sker ikke hver dag.
13). Solvalla. Danskopdrættede Oracle Vixi gør onsdag sæsondebut efter en 2024-sæson der bød på 472.000 skr.
14). Axevalla. Victor Rosleff er onsdag aften på plads, hvor det gælder flere køreture.
15). Solvalla. V86-løb flyttes til Eskilstuna meddeler banen i en pressemeddelelse.
16). Auktion. Ingen heste fremgår på auktionssiden for TR Auktion, som skal afvikles på fredag. Bliver der tilmeldt nogen?
Fotos af
Gorm Johansen
Ole Hindby
Hesselborg Foto
Trav365.no – Stein Larsen.







