Danmarks uafhængige travmedie
SENESTE NYT
Indland

Kort nyt

Kort nyt fra nær og fjern. En begivenhedsrig fredag, som vi følger op op.

1). Kendelse i sager vedrørende Bo Westergaard.

Kendelse: Medicinhåndtering og karenstidsovertrædelser
Bilag 1: Sagsfremstilling SDK – Karenstidsovertrædelser 
Bilag 2: SDK’s indstilling – Karenstidsovertrædelser 
Bilag 3: Sagsfremstilling SDK – Medicinhåndtering
Bilag 4: SDK’s indstilling – Medicinhåndtering  

2). Advokat – Aldrig haft sådan en sag i Danmark før. Klik her.

Dansk Trav Kriterium 2024 – Startliste. Klik her.

52964263229 368d739c5c c

3). Dansk Hoppe Kriterium 2024 – Startliste. Klik her.

4). Læserhenvendelse. Kritisk journalistik er en mangelvare i den danske travpresse. Kan se der leveres rygsvømning andre steder i pressen, og denne gang skal i have ros i forbindelse med Bo Westergaard forløbet.

Svar. Tak for din henvendelse, og vi har blot forsøgt at levere et stykke ordentligt journalistisk arbejde. Det er uden at tage parti, og uden at lade os påvirke af udefra kommende.

5). Læserhenvendelse. En stor sejr for alle de trav-folk der forsøger at drive en trænervirksomhed på ordentlig vis. I er normalt velinformeret, og mit spørgsmål er. Stopper det nu?

Svar: Jeg er hverken ansat i DH eller af sporten, så det kan jeg af gode grunde ikke vide. Jeg håber det for sportens skyld, for sportens renommé, og alle involverede i sporten.

Hest

6). Læserhenvendelse: Har et kritikpunkt i jeres dækning af Bo Westergaard sagen. Hvorfor i alverden ringer eller kontakter i ikke Bo eller kredsen omkring Bo Westergaard.

Svar. Hvis man har lidt anstændighed indenbords, så gør man tingene som du skriver. Vi har ikke fået svar på de henvendelser, som vi har rettet til Bo Westergaard. Vi har været i dialog med familien omkring Bo Westergaard/samt hesteejere, da vi har ønsket at dække dette forløb ordentligt, ligesom vi har henvendt os til DH osv. undervejs.

Det er ikke vores opgave at ødelægge et menneske, en familie, en forretning eller et levebrød. Vi har hele tiden haft fokus på at gå efter indholdet, og derfor har vi kun skrevet artikler med citater eller artikler, hvor vi har kunne dokumentere, at det vi har skrevet er rigtigt.

Præcis som da vi skrev at en afgørelse var på vej inden ugen var omme.

Alt andet er useriøst, så vi har haft fokus på indhold. Som advokat Christian Holch udtaler, så har der aldrig tidligere været en sag som denne i Dansk Travsport før, så selvfølgelig skal dette dækkes/omtales uden partitagen, hvis man driver et nyhedsmedie.

Autostart 20220923 S2 7279

7). Dansk sejr. Sejr til Jonas Halbak i Norge.

8). Luigi. Luigi sejrede for første gang siden salget til Stald H.

9). Så i lige ophentningen fra Karoline Gardenia på Charlottenlund Travbane. Tak for kaffe.

10). Kunfufighting.  Det var lige ved at koste en finalebillet, da Axel Jacobsen og Jan Dahlgaard hægtede hjul på sidste langside. En fremragende afslutning sikrede Kungfufighting den sidste finalebillet.

11). Anders F. Jensen havde en hest til start i Kriterieprøverne, og denne formåede at kvalificerer sig. Kaja Bat er navnet. Anders F. Jensen var i sidste måned repræsenteret i Dansk Hoppe Derby. Ikke dumt af en mindre dansk træner.

LUIGI D2I5698

12). Kent Friborg klar til Dansk Hoppe Kriterium efter andenpladsen til Kleopatra. Kent Friborg driver en trænervirksomhed med blot seks heste.

13). Auktion. Husk du kan følge lørdagens auktion direkte på Travet.dk i morgen aften.

14). Lørdag. Flere danskere prøver lykken lørdag formiddag på Jægersro, hvor der afvikles breddedag.

15). Redaktør i Norge. Vi har hele vejen igennem i en periode på mere end et år, måtte affinde os med at blive modtaget med usaglig og udokumenteret kritik. Efter dommen må man håbe på lidt selvrensning, hos disse personer inden de fremover udtaler sig.

Jeg erfarer også at enkelte i pressen har vendt fuldkommen rundt, og nu anerkender det arbejde som Dansk Hestevæddeløb og SDK har leveret, lyder det bla. fra journalist Stein Larsen.

LUIGI D2I5698

16). Sådan gik det på Charlottenlund Travbane.

Jeppe Juel sejrede med egentrænede Luigi, som sejrede efter tidlig føring. Luigi sejrede sidenhed i tiden 1.17,3/2000 m. Auto.  Andenpladsen gik til Leicester efter en godkendt indsats.

Opdr: Sarah Bäckman
Ejer: Stald H

Træner: Jeppe Juel
Kusk: Jeppe Juel

Se løbet her.

KEEN LADY JOSSELYN MGL8047

Keen Lady Josselyn

Steen Juul satsede fra start med Keen Lady Josselyn (Maharajah) som ind i første sving satte sig på fronten. En position, der blev bibeholdt resten af vejen i tiden 1.14,3/2000 . Auto. Koningen var anden efter en fin indsats, og trods galop var Karoline Gardenia tredje. Sidstnævnte gav et tiltalende indtryk.

Opdr: Rene & Barbara Aebischer
Ejer: Ec.Rhythm & Blues & Ec.Yvan Bernard

Træner: Steen Juul
Kusk: Steen Juul

Se løbet her.

KALLE MAY D2I5703 1

Kalle  May

Kim Pedersen trænede Kalle May (Great Challenger) gik et stærkt løb, da denne i slutfasen nedkæmpede den førende. Kalle May sejrede i tiden  1.13,8/2000 m. Auto. Kazio var anden, mens Katoki var tredje.

Opdr: Karsten Jungersen
Ejer: Trygve Galdal

Træner: Kim Pedersen
Kusk: Per O. Midtfjeld.

Se løbet her.

KALEY D C D2I5710

Kaley D C

Michael Lønborg fremviste en overbevisende Kaley D C, der sejrede efter føring hele vejen. Vandt i tiden 1.14,/2000 m. Auto. Keep Cool Cash var anden, mens Kaja Bat var tredje.

Opdr: Dennis Hansen & Allan Jensen
Ejer: J. Stæhr m. flere

Træner: Michael Lønborg
Kusk: Michael Lønborg

Se løbet her.

KALLES KRISBE NOTZ D2I5714

Kalles Krisbe Notz

Kalles Krisbe Notz og Bent Svendsen leverede en stærk præstation, da parret sejrede i tiden 1.13,0/2000 m. Auto. Andenpladsen til Knud, mens Klinton var tredje. Storfavoritten Kungfufighting tabte ca. 50 meter på sidste langside grundet en sammenkørsel, men kom tilbage til fjerdepladsen.

Opdr: Christina Beck
Ejer: Christina Beck

Træner: Christina Beck
Kusk: Bent Svendsen

Se løbet her.

KILIMANJARO FACE D2I5718

Kilimanjaro Face

Kilimanjaro Face (Googoo Gaagaa) leverede en overbevisende indsats for Erik Adielsson. Det blev ganske enkelt da Kilimanjaro Face fik spidsen kort efter start. Vandt i tiden 1.13,0/2000 m. Auto. Kleopatra var anden, mens Karat Hill var tredje,

Opdr: Lutfi Kolgjini AB
Ejer: Nymanwänseth Byggmästare AB

Træner: Adrian Kolgjini
Kusk: Erik Adielsson.

Se løbet her.

KARAT C N D2I5720

Karat C N

Michael Lønborg har god staldform, og her kunne Karat C N (Express Bourbon) sejre trods et hårdt løbsoplæg. Karat C N overtog med stor lethed spidsen på sidste langside, og sejrede sidenhen i tiden 1.12,6/2000 m. Auto. Andenpladsen til Kong Hans, mens Keystone var tredje.

Opdr: Carsten S. Nielsen
Ejer: Peter Falck

Træner: Michael Lønborg
Kusk: Michael Lønborg

Se løbet her.

KNOWYOUR SHADOW D2I5722

Know Your Shadow

Morten Juul er klar til Dansk Hoppe Kriterium efter at staldens Know Your Shadow (Cantab Hall ) sejrede i 1.15,2/2000 m. Auto. Andenpladsen gik til Karma Shadow, mens Kronprinsesse M var tredje.

Opdr: Niels Jørgen Jensen
Ejer: First Blood Stable

Træner: Morten Juul
Kusk: Birger Jørgensen

Se løbet her.

Cash Heavy

Jens Simoni og Cash Heavy kom det til at passe perfekt for i dag. Der blev angrebsplads i løbets slutfase, og så kunne Cash Heavy speede til sejr i tiden  1.14,5/2000 m. Volte. Andenpladsen til Generalen, mens Harboe var tredje.

Opdr: Lena Fock
Ejer: Stald Johannelyst & Jens Simoni

Træner: Jens Simoni
Kusk: Jens Simoni

Se løbet her.

Indy Boy

Birger Jørgensen tog en fin sejr med Michael Hovgaard-trænede Indy Boy, der sejrede i tiden 1.14,2. Birger Jørgensen kørte til spids på første langside, og kunne sidenhen holde til målstregen. Vandt før In The Shadow, mens Gipsy K var tredje.

Opdr: Michael Hovgaard
Ejer: Michael Hovgaard

Træner: Michael Hovgård
Kusk: Birger Jørgensen

Se løbet her.

Fotos af Burt Seeger.

 

Relaterede nyheder

Seneste nyheder

Samarbejdspartnere

Ansager Dyrehospital
Spar Nord Arena Aalborg
Dansk Revision
Foreningen af Travopdrættere i Danmark
Venstrebanner
Venstrebanner 2
Uniq
Stutteri Spring & Stald Tårs
Marc Bæk Nielsen
Ledig plads