Danmarks uafhængige travmedie
SENESTE NYT
Nyheder

Jägersro-direktør vil have markante ændringer

Jägersro-direktør vil have markante ændringer: 33 travbaner er for mange

Jägersros administrerende direktør Jörgen Nilsson lægger ikke fingrene imellem, når han ser på svensk travsports fremtid. Branchen skal turde foretage markante ændringer, og ifølge Jägersro-chefen er tiden kommet til blandt andet at diskutere, om Sverige fortsat skal have 33 travbaner.

Den svenske travsport står foran en periode, hvor flere af de gamle strukturer bliver udfordret. Færre heste, vigende publikumstal og et løbsprogram, der allerede skal reduceres i 2027, er blandt de forhold, som svensk travsport skal forholde sig til.

Nu blander Jägersros direktør Jörgen Nilsson sig markant i debatten.

På Jägersros egen hjemmeside har han offentliggjort et længere indlæg under overskriften “Sluta prata om det som var – börja bygg det som ska bli”. Her argumenterer han for, at svensk travsport skal holde op med konstant at sammenligne nutiden med sportens storhedstid for 20, 30 og 40 år siden.

– 33 travbaner er for mange

Det mest opsigtsvækkende forslag handler om Sveriges mange travbaner.

Jörgen Nilsson mener, at sporten skal turde diskutere en struktur med færre egentlige væddeløbsbaner og i stedet arbejde med regionale centre og flere træningsbaner. Han skriver direkte, at svensk travsport skal turde sige, at 33 travbaner er for mange.

Tanken er ikke nødvendigvis, at travsporten skal forsvinde fra de områder, hvor der i dag findes væddeløbsbaner. Nilsson peger i stedet på regionale klynger, hvor færre anlæg anvendes til løb, mens andre kan få en rolle som eksempelvis træningscentre.

Samtidig mener Jägersro-chefen, at banerne i højere grad skal udnytte deres individuelle styrker frem for at forsøge at tilbyde præcis det samme over hele landet.

Det er et markant budskab i et land, hvor travbanerne historisk har haft stor lokal betydning.

Læs også: Sverige skærer 49 løbsdage og 600 løb væk

Sverige har allerede taget første skridt

Diskussionen kommer samtidig med, at Svensk Travsport allerede har besluttet at reducere løbsprogrammet markant i 2027.

Antallet af løbsdage reduceres fra 819 til omkring 770, mens cirka 600 løb forsvinder. Den væsentligste årsag er den faldende svenske hestebestand.

Antallet af svenskfødte varmblodstravere faldt ifølge Svensk Travsport omkring 27 procent fra 2022 til 2025. De mindre årgange begynder nu for alvor at slå igennem blandt de aktive løbsheste, og derfor vurderer forbundet, at det nuværende løbsprogram ikke kan opretholdes.

Vil væk fra fortællingen om fortiden

Nilssons kritik handler dog om mere end antallet af løbsdage og baner.

Efter omkring halvandet år som administrerende direktør på Jägersro mener han, at svensk travsport bruger for meget energi på at fortælle om, hvor godt alting var tidligere.

Publikumstallene var større. Flere mennesker spillede på trav. Banerne var mere fyldte, og sporten havde en anden placering i samfundet.

Det anerkender Nilsson.

Men hans pointe er, at den virkelighed ikke kommer tilbage alene ved at forsøge at genskabe fortiden.

Han mener i stedet, at sporten skal spørge sig selv, hvordan den skaber noget nyt og attraktivt for dagens publikum. Det gælder både måden, travsporten præsenteres på, arrangementerne på banerne, arbejdet med sponsorer og virksomheder samt forsøget på at tiltrække mennesker, der ikke allerede befinder sig inde i travsportens traditionelle miljø.

Jägersro satser selv stort

Jörgen Nilsson står samtidig i spidsen for en bane, der selv har valgt en ganske anden vej end sparekniven.

Nye Jägersro er under opførelse, og projektet bliver et af de største anlægsprojekter i svensk travsport i nyere tid.

Den nye 1.400 meter lange travbane er allerede færdiganlagt, og de første heste har testet ovalen. Opløbet bliver hele 300 meter, og den nye arena ventes taget i egentlig brug i 2028.

Travet.dk beskrev for nylig de første testkørsler, hvor tilbagemeldingerne på den nye bane var positive.

Læs også: Nye Jägersro består første store test

Tidligere på året fik Jägersros professionelle trænere også mulighed for for første gang at se den nye bane på tæt hold.

Læs også: Første fremvisning af Nye Jägersro: “Det her bliver en succes”

Ny arena løser ikke problemerne alene

Nilsson understreger samtidig, at byggeriet af en ny arena ikke i sig selv løser svensk travsports udfordringer.

Det interessante i hans udmelding er derfor, at han ikke alene peger på andre baner eller på Svensk Travsport. Jägersro skal selv være en del af forandringen.

Allerede i Jägersros årsrapport for 2025 beskrev Nilsson faldende publikumstal og behovet for at gentænke organisationen omkring sporten. Samtidig blev arbejdet med den kommende arena og nye kommercielle muligheder fremhævet som centrale områder.

Der er med andre ord tale om en linje, Jägersro har arbejdet efter gennem længere tid.

Et spørgsmål der kan skabe debat

Forslaget om færre svenske travbaner vil næppe gå ubemærket hen.

For de mindre baner handler travsport ikke kun om antallet af løb. Banerne er lokale samlingssteder, arbejdspladser, træningsmiljøer og en vigtig del af rekrutteringen af både hesteejere, trænere og frivillige.

Omvendt bliver spørgsmålet stadig mere aktuelt, når hestebestanden falder, og antallet af løb samtidig reduceres.

Hvis der fremover er færre heste og færre løbsdage, kommer diskussionen uundgåeligt til at handle om, hvor mange væddeløbsbaner svensk travsport økonomisk og sportsligt kan understøtte.

Jörgen Nilsson har i hvert fald gjort sin position klar.

Små besparelser er efter hans opfattelse ikke tilstrækkelige. Der skal turdes træffes større beslutninger, også når de bliver ubehagelige.

Og netop derfor kan udmeldingen fra Jägersro blive starten på en væsentlig større diskussion om, hvordan kortet over svensk travsport skal se ud i fremtiden.

Kilder: Jägersro Trav – Jörgen Nilssons indlæg samt Expressen Trav.

Seneste nyheder

SE ALLE

Relaterede nyheder

Samarbejdspartnere

Ansager Dyrehospital
Spar Nord Arena Aalborg
Dansk Revision
Foreningen af Travopdrættere i Danmark
Venstrebanner
Venstrebanner 2
Uniq
Stutteri Spring & Stald Tårs
Marc Bæk Nielsen
Ledig plads
PartnereVIRKSOMHEDERNE BAG TRAVET.DK