Danmarks uafhængige travmedie
SENESTE NYT
Nyheder

Internationalt: Face Time Bourbon-datter til 225.000 euro

Face Time Bourbon-datter til 225.000 euro – danske købere har også været aktive

Det internationale marked for velafstammede åringer viste igen betydelig købekraft, da der mandag blev afviklet to travauktioner på Centro Ippico Etrea i Busto Arsizio nær Milano. Aftenen sluttede med en eksklusiv auktion for afkom efter Face Time Bourbon, og her blev Monamour Gio den klare topsælger med et hammerslag på 225.000 euro.

Læs også – Sådan købte og solgte danskerne.

Læs også – Sådan fordelte millionerne sig på auktionen. 

Monamour Gio blev dyrest

Monamour Gio er et etårigt sto efter Face Time Bourbon og Amazing Gio, der selv er efter Royalty For Life. Køberen var Scuderia Comiantale. Prisen blev auktionens højeste og understregede efterspørgslen på afkom efter den dobbelte Prix d’Amérique-vinder.

Moderens første afkom, Funny Gio, har samme far og er dermed helsøskende med Monamour Gio. Funny Gio har allerede markeret sig som en italiensk tophest med sejre i blandt andet Gran Premio Allevatori, Gran Premio Continentale og Gran Premio Freccia d’Europa. Det dokumenterede sportslige niveau i den nære familie var således en oplagt forklaring på den høje pris.

Den officielle resultatliste omfatter 22 katalognumre. Travet.dk’s optælling viser 17 salg til eksterne købere og fem tilbagekøb. De 17 registrerede handler beløb sig samlet til 1.676.000 euro, hvilket giver en gennemsnitspris på godt 98.500 euro.

auktionshammer

Syv åringer nåede mindst 100.000 euro

Hele syv åringer blev solgt for et sekscifret eurobeløb:

  • Monamour Gio – 225.000 euro
  • Mc Donald Gio – 170.000 euro
  • Mustang Gio – 170.000 euro
  • Magic Gio – 150.000 euro
  • Mustang di Venere – 140.000 euro
  • Milord Gio – 120.000 euro
  • Maverick Bi – 100.000 euro

Mc Donald Gio er efter Affinity Kronos og blev købt af Maurizio Grosso. Hingsten er helbror til den svenskfødte rekordhest Bourbonista. Mustang Gio blev solgt til Mr Bonaci, mens den tyske storhesteejer Karin Walter-Mommert og Stall KWM satte et markant aftryk på auktionen.

Stall KWM købte fem åringer for samlet 525.000 euro. Foruden Magic Gio blev det til Malavoglia for 70.000 euro, Maverick Bi for 100.000 euro, Mustang di Venere for 140.000 euro og My First Gio for 65.000 euro.

Agenten Robert Lindström købte desuden Meridio, en hingst efter Face Time Bourbon og The Lindy Craze, for 75.000 euro. Alle priser og registrerede købere fremgår af ITS’ officielle resultatliste.

Chapter Seven-søn toppede dagens første auktion

Tidligere på dagen blev den ordinære ITS Yearling Sale afviklet samme sted. Her blev Chapter Seven-sønnen Meadowlands As dyrest med 170.000 euro. Moderen Susy er efter Father Patrick.

Blandt de øvrige højeste priser var Milady Gar til 145.000 euro, Maeve til 120.000 euro, Mistero Bi til 115.000 euro, Mentalist Bar til 110.000 euro og Missile Killer Gar til 100.000 euro. Den fulde resultatoversigt kan ses hos ITS.

Resultaterne fra de to auktioner viser samtidig, hvor tydeligt køberne prioriterer afstamninger med dokumenterede præstationer i den nærmeste moderlinje. De højeste priser faldt næsten uden undtagelse på katalognumre med internationalt topblod tæt på.

a165ea37ede73

De aktuelle danske indkøb

Der står ingen dansk køber på den officielle resultatliste fra Face Time Bourbon-auktionen. Danske ejere og trænere har imidlertid været særdeles aktive på åringsmarkedet i de seneste dage. På den svenske Derbyauktion blev mindst ni åringer købt til Danmark:

  • Tughlugh Boko – Stine Juul-Marker – 140.000 SEK
  • Torquay Boko – Ken Ecce – 35.000 SEK
  • Hoewings Hunter – Ken Ecce – 80.000 SEK
  • Jackson Wynn – Jeppe Juel – 140.000 SEK
  • Wendy Wynn – Jeppe Juel – 70.000 SEK
  • Condotti – Heide Racing – 120.000 SEK
  • Dominate Thyself – Anla Stable – 40.000 SEK
  • Henessi Brie – Langesø Træningscenter – 160.000 SEK
  • Thalissa Boko – SK Racing – 30.000 SEK

De ni køb udgør samlet 815.000 svenske kroner. Dertil kommer Tiffany Boko, som Søren Johansson sikrede for 100.000 svenske kroner til et fælles projekt med danske og svenske kunder.

De seneste dage har således vist to forskellige niveauer på det europæiske åringsmarked. I Italien blev der betalt meget store beløb for den mest eftertragtede internationale afstamning, mens danske købere i Sverige spredte investeringerne over en bredere gruppe åringer. Fælles for handlerne er blikket mod fremtiden: Først efter tilkøring, træning og senere starter bliver det afgjort, hvilke køb der var de rigtige.

Seneste nyheder

SE ALLE

Relaterede nyheder

Samarbejdspartnere

Ansager Dyrehospital
Spar Nord Arena Aalborg
Dansk Revision
Foreningen af Travopdrættere i Danmark
Venstrebanner
Venstrebanner 2
Uniq
Stutteri Spring & Stald Tårs
Marc Bæk Nielsen
Ledig plads