Ingentia Prima gør ny start for Stald Rita
Jørgen Jensen, der står bag Stald Rita, har flere spændende heste, og kan følge en af sine heste på fransk grund i dag.
Til middag starter Jarmo Niskanen-trænede Ingentia Prima, der får Anthony Barrier i sulkyen. Det sker i løbet Prix Titan, der afvikles over 2800 m. med start kl. 12.20.
Løbet er udskrevet for 3-årige heste med højst 18.000 euro på præmiekontoen, og der er 25 meters tillæg ved 8.000 euro.
Ingentia Prima har fortsat sin første sejr til gode i Frankrig, men det er blevet til to andenpladser i løbet af 2021.
Om Stald Rita
Andelshesten Enjoy DR2 blev Jørgen Jensens indgangsvinkel til travsporten. Han købte to af de lige ved 900 anparter til stykprisen 300 kroner. Enjoyen viste stort talent og stod foran derbyprøverne, da hesten brækkede benet under træningen.
Ikke den bedste begyndelse, men Enjoy DR2 kom tilbage. Dog aldrig på det niveau som i fireårssæsonen, hvor hesten blev den første og hidtil eneste hest, som tilføjede jævnaldrene Essex et nederlag inden sidstnævnte måtte aflives.
Jørgen Jensen og hans hustru blev så tændte på travsporten, at man senere valgte at købe egne heste. Den første i oktober 2006. Og nu her godt 13 år senere står Jørgen Jensen og hans hustru, med et stort, og spændende hestehold.
Med heste i Danmark, Sverige og Frankrig har Jørgen Jensen således ingen problemer med at få tiden til at gå med sin venner på fire ben. I alt råder den succesrige hesteejer over 13 heste fordelt på fire trænere.
Stald Rita har egen hjemmeside på følgende link.
Foto af Burt Seeger


