Ingen Kriterieprøve for stjernefrø
Ingen Kriterieprøver for Kim Pedersens danske stjernefrø I´s Now Or Never.
Han er dansk træner i Norge, hesten er dansk, og ejerkredsen består ligeledes af flere danskere. Travet.dk erfarer at Kim Pedersen desværre ikke sender staldens It´s Now Or Never til de danske Kriterieprøver senere på måneden.
It’s Now or Never er ikke kun danskregistreret, den er også ejet af bla. Lars Hoffmann, som flere kender som tidligere direktør på Charlottenlund Travbane. John Petersen er opdrætter af den tiltalende.
Den 3-årige traver har indledt karrieren med tre sejre i fem starter. Vi kunne her på Travet.dk forleden skrive om endnu en sejr til stortalentet, men man var alligevel ikke helt tilfreds.
Det oplyser Lars Hoffmann overfor Travet.dk.

Er blevet behandlet
– Det bliver desværre ikke til nogen start i Kriterieprøverne, så vi må vente til næste år med at møde den danske årgangstop. Vi havde ellers glædet os til at vise ham frem for det danske publikum.
Han var ikke som bedst forleden ved sejren, og han er blevet behandlet efter starten. Den behandling betyder at han ikke når at blive klar, da vi skal overholde karenstiden.
Der er 28 dage, og vi kan ikke nogen tricks, så vi er nødt til at overholde de regler der er. Vi må vente til næste år med at vise, hvor god han egentlig er.
Nu får han tiden, afrunder Lars Hoffman. –
Foto Trav365 samt privatfoto.






