I.C Tvede Memorial – Henri Cloc efter perfekt rejse
Jeppe Juel og Hilton var gjort til klar favorit af spillerne i årets udgave af I.C Tvede Memorial. Det var dog ikke storfavoritten der løb med blomsterne. Det gjorde i stedet Henri Cloc (Wishing Stone) efter en sublim styring af Rene Kjær.
Der var fra start flere kuske, der ville fremad. Det gav et herligt væddeløb trods kun fem heste i løbet.
Hilton formåede at forsvare føringen i hård duel med den tyske gæst Somerset med Birger Jørgensen i sulkyen. Det gav en 500 meters åbning i løbet på 1.14,7. Det stod sidenhen klart, at Jeppe Juel fik lov at dæmpe tempoet, og de øvrige deltagere var samtidig tilfredse med deres positioner.
Birger Jørgensen trykkede på bagerste langside tempoet op endnu engang. Den tyske gæst var tæt på at passere den førende Hilton som Jeppe Juel måtte minde om opgaven.
Vi bemærkede at Hyrdehøj Hurricane stod fuldkommen af dansen på bagerste langside, da tempoet blev skruet op. I andet par udvendigt fik Henri Cloc det skønneste løb serveret af Rene Kjær.
Rene Kjær var kold som en kummefryser og først ved indgangen til opløbet, blev det afgørende angreb sat ind bag Henri Cloc som enkelt afgjorde til karrierens anden sejr.
“Det var mit held i dag, at de to storfavoritter to mål på hinanden undervejs. Jeg kunne på forhånd ikke ønske mit et bedre scenarie, og det skal man være taknemmelig overfor, at det bliver sådan engang imellem.
Jeg kunne mærke i sidste sving, at jeg havde rigeligt at køre med, fortalte Rene Kjær til Fast Track efter løbet.”
Opdrætter: Kaj Jørgensen
Ejer: Stutteri Cloc
Vindertiden: 1.19,3/2000 m. Auto.
Løbet kan ses her.
Foto af Burt Seeger.







