Danmarks uafhængige travmedie
SENESTE NYT
Indland

Husker du – Gill´s Victory

Gill´s Victory (Supergill – R.C´s Night Class) og Steen Juul blev en sensationel nummer to i et af verdens fornemste travløb, Gran Primo Lotteria Nazionale – Lotteriløbet – på Agnano-banen i Napoli.

Vinder af løbet blev den italienske folkehelt Varenne, som imidlertid måtte kæmpe hårdt med den danske ekvipage, som løb strålende og satte ny rekord i 1.12.2 over 1600 m i det indledende heat.

Gill´s Victory og Steen Juul mødte også Varenne i den indledende afdeling, og her blev det også til en andenplads. Gill’s Victory nåede i alt at vinde 31 løb og indløbe 2.361.908 kroner.

I 1999 besatte Gill’s Victory overraskende en andenplads i Oslo Grand Prix, og den præstation udløste en invitation til Elitloppet på Solvalla. Her lykkedes det dog ikke for hesten at komme videre til finalen.

Gill’s Victory døde af tarmslyng i 2008 på et dyrehospital i Berlin. Gill’s Victory, der blev 16 år, var en allround væddeløber, der klarede sig lige godt om distancen var 1600 meter eller 3000 meter.

Flot karriere

Gill’s Victory havde en fin løbskarriere for træner Steen Juul omfattende 77 starter, som resulterede i 31 sejre, 16 anden- og 6 tredjepladser, en snorestarts rekord på 1.13.9/2000 m og 1.11.5a/1600 m.

Efter væddeløbskarrieren var afsluttet, var det naturligt, at Gill’s Victory gik i avlen.

Fem velkendte afkom efter Gill’s Victory er:

  • Pinocchio H J – 1.249.530
  • Nanny Fine – 1.201.845
  • Lacabana V K – 1.138.381
  • Mancebo – 885.981
  • Solon – 604.600 kr.

Vi har fundet andenpladsen i Premio della Lotteria til denne artikel. Vinder af løbet, var selveste Varenne.

–

–

Seneste nyheder

SE ALLE

Relaterede nyheder

Samarbejdspartnere

Ansager Dyrehospital
Spar Nord Arena Aalborg
Dansk Revision
Foreningen af Travopdrættere i Danmark
Venstrebanner 2
Uniq
Stutteri Spring & Stald Tårs
Marc Bæk Nielsen
Ledig plads
PartnereVIRKSOMHEDERNE BAG TRAVET.DK

Flere nyheder

Gå til nyhedsarkivet