Danmarks uafhængige travmedie
Topbanner
SENESTE NYT
Indland

Hest reddet i Limfjorden

Dramatisk redningsaktion i Limfjorden.

Onsdag aften blev en større redningsaktion iværksat for at redde en hest, der sad fast i mudder i Limfjorden i Danmark. Hesten var fanget i lavt vand, cirka 20 meter fra kysten, og redningsholdene arbejdede i over en time for at få den fri.

Ifølge indsatsleder Kristoffer Holm fra Nordjyllands Beredskab blev der mobiliseret omfattende ressourcer. Brandfolk fra Nordjyllands Beredskabsstation i Hurup, kystredningspersonale fra Agger og frivillige deltog i indsatsen.

Hesten blev stadig mere svækket af det kolde vand, mens redningsholdene kæmpede mod uret.

Hesten observeret af lokal landmand

Det var en landmand i området, der først opdagede hesten ude i fjorden. Den var sammen med en anden hest, som dog ikke gik i vandet. Begge heste var sluppet væk fra en gård længere væk og havde tilsyneladende været på en længere tur.

Kristoffer Holm forklarede til avisen Nordjyske, at vandets lave temperatur havde gjort hesten svag og nedkølet. En dyrlæge blev tilkaldt for at vurdere dens tilstand under redningsaktionen.

Hesten overlevede mod alle odds

Efter at være blevet reddet i land gik hesten selv til en nærliggende stald, hvor den blev varmet op og fik vand. Der var i første omgang frygt for, at hesten skulle aflives på grund af dens tilstand, men torsdag kom den glædelige nyhed: Hesten ville klare sig.

 

Relaterede nyheder

Seneste nyheder

Samarbejdspartnere

Ansager Dyrehospital
Spar Nord Arena Aalborg
Dansk Revision
Foreningen af Travopdrættere i Danmark
Venstrebanner
Venstrebanner 2
Uniq
Stutteri Spring & Stald Tårs
Marc Bæk Nielsen
Ledig plads