Danmarks uafhængige travmedie
SENESTE NYT
Indland

Han er et af sportens store navne

Det er blot blevet til 21 køreture i år for Max Nielsen, men i dag venter der hele fem køreture på hjemmebanen. Max Nielsen har vundet løb på samlebånd i sin storhedstid.

Max Nielsen har en flot meritliste. Det er tre gange blevet til sejr i Dansk Opdrætningsløb. Med trioen Florican Dirt, Inge Valentine og Nya Toftebjerg, ligesom han har vundet Dansk Trav Kriterium med Florican Dirt, samt flere øvrige årgangsløb heriblandt Dansk Hoppe Derby.

To gange har Max Nielsen været toer i Dansk Trav Derby. Med duoen Poco Hofen og Nicky Lunde.

N.J. Koster Memorial har han også vundet, med den senere danske rekordholder Onrush, og en hest som Baldrian B blev også forvandlet ved ankomsten til Max Nielsens stald.

Max Nielsen har været en stor pryd for Lunden i flere årtier.

MAX NIELSEN S2 3494

I dag gælder det

3 Løb – Joanna

5 Løb – Wikki Stone

6 Løb – Generalen

8 Løb – Finegartner

Om Max Nielsen

Op gennem 80-erne var Max Nielsen en af Danmarks førende professionelle travtrænere, og han  har vundet mere end 2.000 sejre i karrieren. I hans storhedstid kom der mange mennesker i stalden. Der blev ikke gjort forskel på om man var stor eller lille i samfundet, eller om man havde en enkelt hest eller ti.

Der var også plads til de skæve individer og de individer der kæmpede i dagligdagen. Der var plads hos Max Nielsen.

Der var højt til loftet, og det gav mange unge mennesker en god start på voksenlivet.

Der er mange unge mennesker som op gennem 90erne fik gode og værdifulde redskaber af Max Nielsen. Redskaber de har kunne bruge resten af livet.

Fotos af Burt Seeger.

Relaterede nyheder

Seneste nyheder

Samarbejdspartnere

Ansager Dyrehospital
Spar Nord Arena Aalborg
Dansk Revision
Foreningen af Travopdrættere i Danmark
Venstrebanner
Venstrebanner 2
Uniq
Stutteri Spring & Stald Tårs
Marc Bæk Nielsen
Ledig plads