Danmarks uafhængige travmedie
SENESTE NYT
Indland

Følnyt – Tredje generation Friborg skal træne

En af de udenlandske hesteejere, der trofast har støttet op om dansk travsport i mere end 20 år. Er svenskeren David Bróms. Den svenske hesteejer, har foruden at støtte op om dansk travsport også været sponsor for flere at dansk travsports arrangementer og initiativer.

I disse dage er den svenske hesteejer ekstra glad, da hans hoppe Maniaminmiami (Søster til Machiavelli) har fået sit andet føl. Der er her tale om helsøster til Montgomery M., der trænes i Aalborg af Kent Friborg.

Hendes navn er Piccola Mi (italiensk for Lille My – som var Maniaminmiami’s kaldenavn, da hun blev født en måned for tidligt og vejede kun 30 kilo for 12 år siden).

Det bliver selvfølgelig Kent Friborg, der næste år skal varetage træningen af Piccola Mi, fortæller David Bröms søndag morgen til Travet.dk.

Det nye hoppeføl føl er efter Dominion Beach, og hoppen bliver dermed tredje generation, som Kent Friborg skal varetræningen af.

Næste opgave fundet til Machiavelli

David Bröms er ligeledes ejer af V75-hesten Machiavelli. Her oplyser David Bröms at næste opgave bliver Liga 1 finalen den 18. april på Fyens Væddeløbsbane.

I går kunne vi oplyse, at den tredobbelte danmarksmester Slide So Easy ligeledes havde sigtekornet indstillet på selvsamme Liga 1 finale på Fyens Væddeløbsbane.

Travet.dk har fået lov at låne billedmaterialet af det nye hoppeføl.

Tak til David Bröms for dette.

171530481 4077076188990375 5939050934450597292 n

Seneste nyheder

SE ALLE

Relaterede nyheder

Samarbejdspartnere

Ansager Dyrehospital
Spar Nord Arena Aalborg
Dansk Revision
Foreningen af Travopdrættere i Danmark
Venstrebanner 2
Uniq
Stutteri Spring & Stald Tårs
Marc Bæk Nielsen
Ledig plads
PartnereVIRKSOMHEDERNE BAG TRAVET.DK

Flere nyheder

Gå til nyhedsarkivet