Flugten fra svensk travsport fortsætter.
Flugten fra svensk travsport fortsætter. Siden 2000 er antallet af licensindehavere faldet med mere end 50 procent, og antallet af heste i træning er faldet med 40 procent.
Lige over 14.400 heste i svensk træning den 15. oktober – et fald på lidt over fire procent sammenlignet med sidste år. Trænings- og køre-/rytterlicenserne falder med næsten fem procent sammenlignet med sidste år til lige under 3.700 licenser.
Tallene har været frygtet, og denne uge kom kalddusjen, da Svensk Travsport præsenterede oktobertallene for 2024. Her peger alle pile den forkerte vej. Antallet af heste i svensk træning er på et godt år faldet med fire procent til 14.400. Antallet af køre- og montélisenser er faldet med nærmere fem procent og er nede på 3.700 licenser. Når det gælder montélisenser, var der 686 licenser i 2010, og nu er tallet nede på 176.
Heste i amatørtræning er faldet med 386 heste sammenlignet med samme tid sidste år. Det svarer til 5,1 procent. For profftrænerne er reduktionen 3,7 procent eller 279 heste.
Sulkysport skriver, at for 20 år siden havde amatørerne næsten dobbelt så mange heste som A-trænerne. 2023 blev det første år, hvor profferne har flere heste i træning end amatørerne.
Oversigt
Se hele statistikken hos det svenske forbund – Klik her.






