Danmarks uafhængige travmedie
SENESTE NYT
Indland

Flemming – Startsporet trækker ned

Han er i år vinder af 72 løb, og mere end 2,4 millioner kroner er indkørt. I dag deltager Flemming Jensen med årets Hoppe Derby-vinder Eenymeenyminymoe (Væsterbp Prestige), når der i dag afvikles Hoppesprinten 2020 i Billund.

Den 3-årige hoppe har vundet fem af sæsonens otte starter og står aktuelt med 402.214 kr. i sæsonindtjening. I dag køres der om en førstepræmie på 37.500 kr.

Til Fast Track fortæller Aalborg-træneren:

Hun virker, som om hun holder fornuftig form. Har dog ikke trænet så hårdt, som op til hoppederbyet, men det virker fornuftigt.

Det bliver rart at få hende i gang igen. Sprinterdistancen bør ikke være et problem, da hun er rask i benene, men til gengæld er startsporet lidt imod. Det er en hest, som vi forventer, vil være blandt de tre. Men det er ikke let med bagspor på sprint i Billund. Det er faktisk sværere, end man lige tror. Kommer i uændret balance.

Eenymeenyminymoe er opdrættet af Panamera Racing og ejes af FC Bryggen ApS m. flere.

Relaterede nyheder

Seneste nyheder

Samarbejdspartnere

Ansager Dyrehospital
Spar Nord Arena Aalborg
Dansk Revision
Foreningen af Travopdrættere i Danmark
Venstrebanner
Venstrebanner 2
Uniq
Stutteri Spring & Stald Tårs
Marc Bæk Nielsen
Ledig plads