Danmarks uafhængige travmedie
SENESTE NYT
Indland

Festival Of Speed hentede 75.000 skr.

Den tidligere derbyvinder Festival Of Speed er netop blevet nr. to i den svenske Gulddivision. En indsats til 75.000 skr. og den billedskønne traver var ikke langt fra sejren.

I hænderne på Thomas Uhrberg fik Festival Of Speed et løb bag den førende, og da angrebspladsen kom sendte Thomas Uhrberg Festival Of Speed afsted.

Det var lige ved og næsten, men en meget positiv formbesked fra den danske millionær. Festival Of Speed ser uden tvivl frem til en god sæson i højeste klasse.

Steen Juul står for den daglige træning, mens den daglige oppasser er Jens de Rosche.

Festival Of Speed ejes af Kirsten Nielsen med flere.

FESTIVAL OF SPEED S2 7629

Velkendte ejere

Det er et gæng af folkene i Stald Bubbel Revival (hvis hest Da Vinci Peak vandt Jydsk 3-årings Grand Prix for Juul i 2018, red.). Først var hesten vores alene, men så havde jeg disse gode kunder, som har været med i mange år.

De ville gerne være med på en god hest, så jeg tilbød dem denne.

Det var før Festival of Speed blev godkendt,« påpegede Steen Juul til Danskhv.dk i forbindelse med Jydsk 4-årings Grand Prix for år tilbage.

I dag kunne ejerne så hente 75.000 skr. i den svenske Gulddivision.

 

 

Fotos Burt Seeger.

Seneste nyheder

SE ALLE

Relaterede nyheder

Samarbejdspartnere

Ansager Dyrehospital
Spar Nord Arena Aalborg
Dansk Revision
Foreningen af Travopdrættere i Danmark
Venstrebanner
Venstrebanner 2
Uniq
Stutteri Spring & Stald Tårs
Marc Bæk Nielsen
Ledig plads
VIRKSOMHEDERNE BAG TRAVET.DK