Får Thomsen to gennem nåleøjet
Henrik Thomsen er født i København den 10. oktober 1966. Henrik har været jockey hos Arvid Olsen i adskillige år. Han blev landschampion for jockeyer i årene 1988 til 1994, og har også deltaget i EM for jockeyer.
I 1995 startede Henrik som træner, med Nykøbing Falster Travbane som hjemmebane.
Henrik Thomsen har gennem årene også “lavet” mange andre fine heste, bl.a. Monsun, Onycha Of Music, Pinnochio H J og Souris De Vie – for blot at nævne nogle af de allerbedste. Vel at mærke med et forholdsvis begrænset materiale, og det er helt fortjent at Henrik Thomsen har fået ry som en af landets allerbedste unghestetrænere.
Stalden hos Henrik Thomsen bærer også tydeligt præg af, at unghestene er Falster-trænerens varemærke.
To heste i samme prøve
I den første åbne prøve har Henrik Thomsen to heste fra egen træningskvarter med. Der er tale om Hyde Park, som Nicklas Korfitsen får fornøjelsen bag og Highway Flamingo, som Falster-træneren selv sætter sig bag.
Sidste års udgave af Poul Kraghs Mindeløb gav sejr til Michael´s Turn-sønnen Hyde Park. I dag ejes/lejes den talentfulde 3-åring af Stald KTAS, som i dag har muligheden for at få en hest med i det fine selskab.
På egen hjemmeside skriver KTAS:
Efter sidste start i Odense er Hyde Park blevet behandlet i et forknæ og et bagben, og derfor kunne han desværre ikke starte på Harald Lunds Mindeløbsdag. Så han er i stedet blevet forberedt til næste store opgave, Jydsk 3-årings Grand Prix, på Jydsk Væddeløbsbane.
Det bliver nok svært at vinde løbet med gode Hnokki Speed i feltet, men et scenario kunne være at få spids og slippe til denne, så skulle vi nok kunne blive trukket med hjem og måske få chancen i det lange opløb i Aarhus. Han skal nok gå et godt løb, idet han gik et rigtig godt arbejde i lørdags, hvor træner Henrik Thomsen var meget tilfreds med ham.
–




