En handel, der startede på landevejen – Eldorado Jet
Danskermøde på Vincennes: Eldorado Jet klar til at vise flaget
Trav-Danmark blev sidste år præsenteret for en af de mere opsigtsvækkende nyheder på den hjemlige travscene. Her på Travet.dk kunne vi afsløre, at Stald Masiol havde sikret sig den italienske travhest Eldorado Jet – en hest, der allerede dengang blev omtalt som et af de mest spændende køb i nyere tid.
Nu står den danskejede italiener foran sin hidtil største opgave i nye farver: et stærkt besat løb på Vincennes fredag eftermiddag, hvor der samtidig venter et ægte danskermøde.

En handel, der begyndte på landevejen
Historien om Eldorado Jets vej til Danmark er alt andet end traditionel. Den begynder på en lang køretur fra Aarhus til Kalmar, hvor Stald Masiols egen B A Superhero skulle i aktion. I bilen sad Simon og hans far, og som det ofte sker på de lange ture, gik snakken om alt mellem himmel og jord – herunder også drømmeheste.
En af de heste, der blev nævnt, var en af Alessandro Gocciadoros profiler. En hest, de kunne se sig selv som ejere af, hvis muligheden en dag skulle opstå. Efter løbet i Kalmar faldt de i snak med Sinead, der bor sammen med Gocciadoro, og her tog historien en uventet drejning.
Den hest, Simon og far havde talt om hele vejen til Sverige, var netop blevet solgt til en anden træners hesteejer. En skuffelse – men også et vendepunkt. For i samme åndedrag nævnte Sinead, at Eldorado Jet muligvis var til salg.
Det satte straks tanker i gang.

En hest, de allerede kendte
Stald Masiol havde fulgt Eldorado Jet gennem længere tid. Flere gange havde den italienske vallak startet på samme løbsdage som B A Superhero, og derfor havde man allerede et godt indtryk af både kapacitet, type og udvikling.
“Med de meritter og det potentiale, Eldorado Jet har, følte vi, at vi ikke kunne sige nej,” lød det fra stalden, da handlen blev offentliggjort. Og herefter gik det stærkt. Kontakten blev etableret, papirerne blev ordnet, og kort efter kunne Stald Masiol kalde sig ejer af en hest, der i Italien havde vist både fart, styrke og en mentalitet, der passer perfekt til de store baner.
Fakta om Eldorado Jet
- Ejer: Stald Masiol
- Opdrætter: Az. Agr. Toniatti Giacometti
- Træner: Alessandro Gocciadoro
- Fader: Twister Bi
Med Gocciadoro som træner og en dansk ejerkreds i ryggen har Eldorado Jet nu taget de første skridt mod en international karriere, hvor ambitionerne er tydelige: hesten skal udvikles, matches klogt og på sigt måle sig med de bedste i sin klasse.

Vincennes venter – og konkurrencen er skarp
Fredag bliver en vigtig milepæl. Her starter Eldorado Jet i 6. løb, Prix de Luneville, et 2850 meters løb på den store bane i Paris med en samlet præmiesum på 53.000 euro. Det er et løb, hvor Gocciadoro ofte stiller skarpt, og hvor hans heste traditionelt står stærkt.
Eldorado Jet kommer til start som en af favoritterne – ikke mindst fordi hesten har vist formfremgang og stabilitet i træningen. Distancen passer, banen passer, og Gocciadoro kender Vincennes bedre end de fleste.
Men løbet rummer også en ekstra dimension for danske travfans.
Dansk opdræt mod dansk ejerskab
For i samme løb finder vi endnu et dansk islæt: Klinger, opdrættet af Hele Gravesen og Bjarne Sørensen. Den norskregistrerede Maharajah-søn får David Thomain i sulkyen, og selv om Klinger ikke nødvendigvis går ud som favorit, har hesten tidligere vist, at den kan bide skeer med stærke konkurrenter, når den rammer dagen.
Dermed står vi foran et sjældent syn: Dansk ejerskab mod dansk opdræt – på verdens mest ikoniske travbane.
Det er netop den slags øjeblikke, der gør travsporten levende. To heste med rød-hvide rødder, men med vidt forskellige baggrunde, mødes i et internationalt felt, hvor kun præstationen på dagen tæller.

Hvad kan vi forvente?
Eldorado Jet er en hest med både speed og styrke. Den kan tåle at lave arbejde selv, men den kan også afslutte stærkt, hvis løbet bliver kørt til dens fordel. Gocciadoro kører selv, og det er altid et plus, når træneren kender hesten i detaljer.
Klinger er mere ubekendt i denne sammenhæng, men Thomain er en af de mest rutinerede franske catchdrivers, og han har tidligere fået meget ud af skandinaviske heste på Vincennes.
Løbet bliver taktisk, krævende og sandsynligvis tempofyldt. 2850 meter på den store bane er en test, der skiller de gode fra de rigtig gode.
Et dansk travmiljø i udvikling
At to danske travinteresserede parter mødes i et løb på Vincennes, siger noget om udviklingen i dansk travsport. Flere og flere danske ejere investerer i internationale heste, og flere danske opdrættere formår at skabe heste, der kan begå sig på højeste niveau.
Stald Masiols køb af Eldorado Jet er et eksempel på den ambition, der spirer i miljøet. Det er ikke længere nok at være med – man vil være konkurrencedygtig, synlig og relevant på de store scener.

Fredag kan blive en mærkedag
Uanset resultatet bliver fredagens løb en markering. For Stald Masiol er det første store test med deres nye stjerne. For Hele Gravesen og Bjarne Sørensen er det endnu en mulighed for at vise, at dansk opdræt kan stå distancen internationalt.
Og for danske travfans er det en sjælden luksus: Et danskermøde på Vincennes – med to heste, der hver især repræsenterer det bedste af dansk passion, mod, investering og kærlighed til sporten.











