Danmarks uafhængige travmedie
SENESTE NYT
Nyheder

Emoji er klar igen

Emoji er en af landets allerbedste travheste – måske endda den bedste – og nu er den klar igen. Det oplyses på hestens egen Facebook-side.

Historien om Emoji er ikke kun en fortælling om sportslige præstationer, men også om en stærk kærlighed til hestene og det arbejde, der ligger bag. Det mærkes tydeligt, hver gang Emoji går på banen.

Hesten ejes af Stald Praëm og er opdrættet af Annette Praëm. Siden dens fødsel en regnfuld junidag i 2016 har Emoji været en del af familien. Dengang blev den kørt i tørvejr på en trillebør af Frantz Praëm, så den og moderen kunne finde ro i stalden.

Annette Praëm, der har opdræt af travheste tæt inde på livet gennem sin mor, Susan Grøn, fik selv muligheden for at opdrætte føl i 2015. Det blev starten på en rejse, der har ført til en af Danmarks mest succesrige travheste indenfor de senere år.

FlemmingJensen

Flot trænerarbejde

Flemming Jensen har leveret et solidt stykke trænerarbejde med Emoji, siden hesten blev overdraget til ham i 2020, da Frantz Praëm og hans partner flyttede til Norge. Under Jensens kyndige træning har Emoji vist en stabil og imponerende udvikling.

Resultater:

– 2024: 444.717 kr. | Rekord: 1.09,2
– 2023: 669.308 kr. | Rekord: 1.10,2

Træner: Flemming Jensen
Opdrætter: Anette Praëm
Ejer: Stald Praëm

EMOJI D2I7755

Var ramt af infektion

Den 2. december skrev man samme sted.

“Emoji står med tykke ben, så der er en infektion efter ham. Vi krydser fingre for ham og håber på snarlig friskhed.”

I dag kom så klarmeldingen på den danske elitehest.

Fotos af

Burt Seeger

Stein Larsen – Trav365.no

Seneste nyheder

SE ALLE

Relaterede nyheder

Samarbejdspartnere

Ansager Dyrehospital
Spar Nord Arena Aalborg
Dansk Revision
Foreningen af Travopdrættere i Danmark
Venstrebanner
Venstrebanner 2
Uniq
Stutteri Spring & Stald Tårs
Marc Bæk Nielsen
Ledig plads