Danmarks uafhængige travmedie
Topbanner
SENESTE NYT
Monté

Ecco C N nr. tre på Vincennes

Det er for få minutter siden blevet til en dansk tredjeplads på den franske hovedbane Vincennes.

Baltic Stable-ejet Ecco C N leverede en af løbets bedste afslutninger for Alexandre Abrivard.

Den franske kusk valgte et roligt og afventende løbsoplæg på ryggen af den danske traver, som man søgte til inderbanen med kort efter start. Her sad Alexandre Abrivard undervejs, hvilket franskmanden så ganske tilfreds ud med.

Ecco C N så både før og under løbet meget oplagt og styrbar ud i sin nye disciplin. Alexandre Abrivard begyndte på sidste langside at søge efter plads til at komme fri fra inderbanen, og den plads forsøgte franskmanden også selv at skabe.

Der blev plads mellem heste ved indgangen til opløbet, og den plads udnyttede Alexandre Abrivard omgående. I et snuptag blev Ecco CN ført mellem to foranliggende heste, og så optog den danske traver forfølgelsen af de foranliggende.

Forrygende afslutning

I en forrygende afslutning nærmede Ecco C N sig de to foranliggende, og Ecco C N sluttede med fuld fart over mål. En god indsats af den Erik Bondo-trænede traver.

Ecco C N blev belønnet med 5.180 euro.

Løbet blev vundet af Grizzly Bear og Benjamin Rochard i tiden 1.13,9/2700 m.

Se løbet her.

Relaterede nyheder

Seneste nyheder

Samarbejdspartnere

Ansager Dyrehospital
Spar Nord Arena Aalborg
Dansk Revision
Foreningen af Travopdrættere i Danmark
Venstrebanner
Venstrebanner 2
Uniq
Stutteri Spring & Stald Tårs
Marc Bæk Nielsen
Ledig plads