Dobbeltseng for navnet – Gør i dag debut
Kender I navnet Kollund Møbler? Hvis I ikke kender denne virksomhed, så kender I måske heller ikke travhesten af samme navn.
I 2021 kunne vi for første gang omtale lørdagens debutant.
Niels Jørgen Jensen fra Stutteri Shadow fortalte om en episode, hvor han forsøgte at tænke i nye baner i forbindelse med markedsføring af travsporten: – Min kone og jeg handler møbler det samme sted, og vi var forleden på indkøbstur i Kollund Møbler.
Nu har jeg handlet her i så mange år, så nu må der også ske lidt den anden vej.
Vores hoppe Salina har netop fået et fint føl, og det navn bliver inden længe registreret som Kollund Møbler, fortalte Niels Jørgen Jensen dengang til Travet.dk.

Fik en dobbeltseng for navnet.
Jeg håber, de to virksomheder bliver pirret og på sigt investerer i egne heste. Nu er interessen startet, og det er en start.
Det hænger sådan sammen, at Niels Jørgen Jensen fik en dobbeltseng for navnet. Det har vi grint meget af sidenhen, oplyste Morten Juul sidenhen.
Morten Juul havde Kollund Møbler i træning fra november 2022 til maj måned 2025. I dag varetages træningen af Jeppe Juel, og ejes af dennes sambo, Sarah Báckman.
Lørdag eftermiddag gør Kollund Møbler debut som væddeløber på Jydsk Væddeløbsbane.

Mange års erfaring i travsporten
Niels Jørgen Jensen fra Stutteri Shadow er en af landets mest erfarne opdrættere. I sidste sæson havde stutteriet hele seks opdræt med i derbyprøverne på Charlottenlund Travbane.
Gennem årene har Niels Jørgen Jensens opdræt vundet stort set alle de store løb i Danmark. Stutteriet har opbygget en solid og loyal kundekreds, både når det gælder salg af ungheste og opstaldning af hopper til avl og opdræt.
Niels Jørgen Jensen arbejder fra tidlig morgen til sen aften. I den travle bedækningssæson er der fuld fart på, men også i de roligere perioder holder han sig beskæftiget, blandt andet med at renovere sommerhuse, der klargøres til udlejning.
Passionen for travsport begyndte tidligt for Niels Jørgen Jensen, der købte sin første travhest for sine konfirmationspenge. Siden har han været en fast del af sporten i mere end 40 år.

Værdsat annoncør
Stutteri Shadow har gennem mange år været en værdsat annoncør hos os. Vores samarbejde har, som med alle vores partnere, været præget af gensidig respekt, professionalisme og en fælles ambition om et godt og konstruktivt samarbejde.
Det er et samarbejde, der stopper ved årsskiftet.
I dag gælder det Niels Jørgens Jensens opdræt Kollund Møbler.
Held og lykke.
[useful_banner_manager banners=13 count=1]
[useful_banner_manager banners=32 count=1]

