DM Rytter Præsentation: Karina Madsen
I samarbejde med montéforeningen bringer vi en præsentation, af de deltagende ryttere frem mod DM. Monteforeningen præsenterer her Karina Madsen.
Spørgsmål til deltagerne i DM for Montéryttere 2021
Navn: Karina Madsen
Hjemmebane: Aalborg
Alder: 37 år
Hvilket år fik du dit licens: 2014
Største monteoplevelse: Den første sejr husker man vel altid, ikke fordi det var noget stort, men fordi travsporten var ny for mig, og fordi netop den hest var en sejr i sig selv at få først over stregen.
Derudover 2.pladsen i Bornholms montémesterskabet med min egen Quarnac de L’Iton og senest 2.pladsen i Derby Montéen med Dornoch Am.
Bedste hest du har redet: Indtil for nylig ville jeg have sagt, at de fleste af mine heste har været gode for mig, idet det hver især har bidraget til min rutine. Shogun Hall, Staro Harley og Quarnac de L’Iton, men Dornoch AM havde lige et par gear mere.
Hvis du kunne vælge en valgfri hest at prøve i Monte skulle det være: Den behøver for mig ikke at have mange millioner på kontoen, det er sjovt at finde succesen i de andre også, men Face Time Bourbon siger jeg bestemt ikke nej til!
Forventninger til DM 2021: Jeg er rigtig glad for at være udtaget igen i år. Håber jeg kan ride nogle gode løb, og vil da være ekstra sjovt hvis det kunne blive til resultater i den gode ende.
Fremtidsplaner inden for trav/Monte: Det er vist ikke til at have en fast plan, men jeg er konkurrence menneske, og vil gerne blive ved at ride mange løb, hvad der nu er heste til, og på samme tid passe det ind med mine dressurstævner. Jeg kan godt lide at have et mål, så kan jeg stå her til næste år også, så må det have været godt.







