Derbydeltager søger årets anden sejr
Heidi Andersen er både bestyrelsesmedlem på Charlottenlund Travbane, selvstændig erhvervsdrivende samt mangeårig hesteejer.
I 2023 kunne Heidi Andersen se staldens Hipster kvalificere sig til Dansk Trav Derby. Her endte Hipster uplaceret og i dag skal selvsamme Hipster forsøge at tage sæsonens anden sejr.
Hipster er opdrættet af Heidi Andersen, og der er også fortsat hende, der står som ejer af hesten, der gør sin 27. start i eftermiddag. Det gør Hipster som favorittippet i baneprogrammet.
Heidi Andersen var i mange år ansat hos Steen Juul, og det var derfor også nærliggende at han fik hesten i træning sidste år. Forinden havde Hipster været i træning hos Erik Bondo i Italien, hvor den også nåede at gøre fire starter med en enkelt sejr til følge.
I 2022 startede Hipster også i Kriterium Consolation, hvor den kunne sæsonens tredje sejr efter, at den et par starter forinden havde vundet i derbyweekenden.

Dygtig og utrolig hestekyndig
Heidi Andersen er en fantastisk dygtig og yderst hestekyndig hesteejer, opdrætter og travamatør, som har haft mange fine heste i hænderne.
Til Travet.dk kunne Heidi Andersen sidste år fortælle:
“Han blev slettet i et almindeligt løb på lunden pga. snot/halsinfektion, I den forbindelse blev Hipster kigget i halsen, og ved et tilfælde fandt man en atrapment i halsen.
Han er blevet opereret i halsen efterfølgende. Det er umiddelbart et simpelt indgreb, men selvfølgelig tager det tid, uddyber Heidi Andersen overfor Travet.dk.”

Har taget udfordringen op
Heidi Andersen er ikke bange for en udfordring, og i disse år er hun bestyrelsesmedlem på Charlottenlund Travbane. En bane, der har været i stiv modvind de senere år.
Opgaven med at gøre Charlottenlund Travbane til en rentabel forretning er stor. Det samme er opgaven med at genskabe Charlottenlund Travbane på faciliteter, publikum samt ikke mindst at få stoppet mange års uro.
Den opgave har Heidi Andersen påtaget sig.
Fotos af:
Burt Seeger.
Tags: Steen Juul






