Danmarks uafhængige travmedie
SENESTE NYT
Indland

Demonstration udenfor dansk travbane

Demonstration udenfor Jydsk Væddeløbsbane fredag eftermiddag. TV2 Østjylland dækkede forløbet, og kl. 22.00 bragte de et indslag med en af aktivisterne.

Her ønsker man et forbud mod at benytte dyr til sport. Se indslaget her.

Den aktuelle debat om dyrevelfærd har skabt debat. En debat der nu også er nået til dansk travsport.

Travet.dk har både fra aktive, men også fra hesteejere modtaget samme opråb. Travet.dk har med forskellig ordlyd modtaget følgende:

Dansk Travsport kan ikke bare lade stå passivt til, mens hestesporten angribes fra dyreaktivister med flere. Sporten må på banen, og oplyse, hvad vi gør, hvordan vi gør, og ikke mindst oplyse om hvilke regler sporten køre efter for at sikre dyrevelfærd. Det skriver flere danske hesteejere og aktive til Travet.dk.

1 loebsdag uden publikum 2 maj 2020 Fotograf Torben Ager Travfoto Bornholm TKA 2493 scaled e1614681662401

Minister – Bedre dyrevelfærd i Danmark

Hvad har en sag indenfor dressursporten med dansk travsport at gøre. Det er meget nærliggende at spørge om, men svaret ligger lige for.

Den øget fokus på heste til eliteidræt er opkoblingen. I disse dage står ministre, politikere, dyrlæger og dyreværnsfolk frem på TV og i diverse nyhedsmedier, hvor de snakker dyrevelfærd.

Jacob Jensen tilføjer, at der er sat et politisk arbejde i gang, der skal sikre bedre rammer for dyrevelfærd i Danmark.

‘I det arbejde skal vi blandt andet se på, om overtrædelser af dyrevelfærdslovgivningen kan håndhæves og sanktioneres hårdere. Det vil gælde alle dyr og selvfølgelig også heste i hestesport.’

Publikum 10 oktober 2021 Fotograf Torben Ager Travfoto Bornholm TKA 4151 1

UET – Dyrevelfærd

Travet.dk har i 2021, 2022 og i 2023 oplyst om årsberetningen fra UET. Her har dyrevelfærd været hovedpunktet på dagsordenen. Det er derfor et område, som internationalt indenfor travsporten har og har haft fokus.

I 2021 var fokus på drivning, dyrevelfærd og kørsel uden sko. Det blev året efter fulgt op med et punkt året efter.

I 2022 skrev man – UET Dyrevelfærd er kerneområdet.

Forsvar af travsportens interesser i Bruxelles, især i tider med økonomisk krise, og særlig opmærksomhed på dyrevelfærd forbliver de prioriterede spørgsmål for UET i de kommende år. Der er foretaget adskillige ændringer af den internationale aftale om travsport, især hvad angår dyrevelfærd. En af dem forbyder besiddelse og brug af elektrisk eller elektronisk udstyr, der kan ændre en hests adfærd under træning.

Loeb

Under debatterne I 2022 insisterede Sverige på behovet for at regulere brugen af ​​pisken i væddeløb mere stringent i hele Europa. Sverige opfordrer europæiske lande til at forbyde brugen af ​​piske, når de bruges til at forbedre en hests præstation.

Frankrig har på sin side udtalt, at det er lige så presserende at føre bedre tilsyn med barfodsløb. Medlemmerne af UET var enige om, at disse to emner, som er vigtige for travløbets image og for dyrevelfærd, bør drøftes i løbet af de næste par måneder med det formål at foreslå en fælles regulering hurtigst muligt.

Hesten skal sættes først

Det vigtigste fra bestyrelsesmødet i 2023 var en række ændringsforslag til teksten til “Aftalen om travløb”, som sætter hesten først i alle sammenhænge.

Det betyder, at de nuværende regler for antallet af “hits” i løbet vil blive foreslået omskrevet til antallet af “touchs” i løbet, og at “hitting” bliver forbudt. Målet er, at landene kan forankre en forandring i sig selv, inden en eventuel beslutning træffes på generalforsamlingen i UET i 2024.

Illustration fotos

Fotos af:

  • Ole Hindby
  • Travfotos Bornholm – Torben Ager
  • Travet.dk

Seneste nyheder

SE ALLE

Relaterede nyheder

Samarbejdspartnere

Ansager Dyrehospital
Spar Nord Arena Aalborg
Dansk Revision
Foreningen af Travopdrættere i Danmark
Venstrebanner 2
Uniq
Stutteri Spring & Stald Tårs
Marc Bæk Nielsen
Ledig plads
PartnereVIRKSOMHEDERNE BAG TRAVET.DK