Danmarks uafhængige travmedie
SENESTE NYT
Nyheder

Danskopdrættede Balotelli Crown i V75-start

Balotelli Crown er opdrættet af søskendeparret Helle og Lene Hjort. Balotelli Crown er historien om en løbshest, som ikke blev solgt på Kriterieauktionen i 2014, men som i dag står med over en million svenske kroner på præmiekontoen.

Den svenskregistrerede traver er første afkom efter Olly Esterel. Balotelli Crown blev fremstillet på den svenske Kriterie-auktion i 2014, men blev solgt.

Balotelli Crown blev dog handlet efterfølgende og blev sat i træning hos Robert Skoglund på Bollnäs-banen. I 2016 debuterede Balotelli Crown og fem måneder efter kom karrierens første sejr i hus.

I dag står Balotelli Crown noteret for 16 sejre og 1.224.800 SEK. I år er rekorden sænket til 1.10.9. En tidsnotering sat tilbage i april måned.

I år er det blevet til to sejre og 365.000 SEK i 15 starter.

Dygtige opdrættere

Helle og Lene Hjorth har ført familiens interessen for travsport og trav-opdræt videre. De to søstre har haft stor succes med Balotelli Crown, men også Calle Crown har gjort det fremragende.

Calle Crown blev som åring solgt for 7.000 Euro – 52.000 kroner til Tomas Malmqvist på HL Selected Sales på Nykøbing F Trav. I dag står Calle Crown noteret for 13 sejre og 4.7 millioner svenske kroner.

I dag er de to søskende repræsenteret på Bergsåker.

Her stiller Balotelli Crown op i dagens 9 løb, hvor der venter vinderen 125.000 SEK. I sulkyen sidder Hanna Forslin. Den daglige træning står Lina Tallberger for.

 

Seneste nyheder

SE ALLE

Relaterede nyheder

Samarbejdspartnere

Ansager Dyrehospital
Spar Nord Arena Aalborg
Dansk Revision
Foreningen af Travopdrættere i Danmark
Venstrebanner 2
Uniq
Stutteri Spring & Stald Tårs
Marc Bæk Nielsen
Ledig plads
PartnereVIRKSOMHEDERNE BAG TRAVET.DK

Flere nyheder

Gå til nyhedsarkivet