Dansk hestepasser til Frankrig
Dansk travsport bugner af dygtige hestefolk, og indenfor de seneste 10 år, er flere danske hestepasser taget turen udenlands for at dygtiggøre sig.
En del af disse vender hjem til Danmark, mens andre slår sig permanent ned i deres nye hjemland. Nogle stifter familie, og finder andre arbejdsområder, mens andre gør travsporten til deres levevej.
I disse år er dansk travsport repræsenteret i Sverige, Norge, USA, Canada, New Zealand. I disse nævnte lande har unge/dygtige danskere travsporten som deres levebrød.
Travet.dk erfarer at endnu en talentfuld dansker er på vej til udlandet. Den nyhed har vi netop fået bekræftet af hovedpersonen selv.
Mai Snoger

En af landets dygtige hestepasser hedder Mai Snoger. Hun har i en årrække været tilknyttet nogle af landets mest succesfulde træningsstalde.
Det er således blevet til ansættelse hos Peter Jensen, Flemming Jensen og Bo Westergaard. Nu gælder det så Frankrig og Erik Bondo, fortæller Mai Snoger til Travet.dk.
Det kan jeg godt bekræfte overfor jer. De sidste par måneder har jeg ikke været tilknyttet nogen træningsstald, da jeg har haft et arbejde udenfor sporten.
Jeg tager inden længe til Frankrig, hvor jeg skal være tilknyttet Erik Bondos træningskvarter. Den udfordring ser jeg meget frem til, og jeg glæder mig til at komme afsted.
Jeg har ingen deadline på, hvor længe det bliver, fortæller Mail Snoger.

Vi kan huske
En anden dansk oppasser, der i øjeblikket befinder sig i udlandet, er Siv Diamant. Hun tog for år tilbage turen til USA, og sidenhen gik turen til Australien samt New Zealand.
I Sverige gør Oliver Lindbøg Nielsen, Malthe Arp, Victor Rosleff og Sofie Dam karriere på nuværende tidspunkt, og alle gør det fremragende.
I Norge gør Patrick Larsen kometkarriere, og er i dag ansat hos Kristian Malmin.
Karoline Østergaard Nielsen tog for år tilbage til Canada, og har sidenhen slået sig ned. Her har man stiftet familie, og er stadig særdeles aktiv med heste.





