13. august 2026

Dansk blod i USA

Ulrik Pedersen
DEL NYHEDEN X WhatsApp

Opdrætter Thomas Lind-Holm har igennem mange år drevet en virksomhed, hvor der løbende er sket opkøb og frasalg af avlsmateriale med det formål, at der hvert år vil blive udbudt åringer på primært de svenske auktioner.

Et af Lind-Holms opkøb har været stjernehoppen Alexia Ås. Conway Hall – datteren tjente over 5 mio. sek og har i avlen 7 afkom, hvor Ganga Bae 12,1a – 4,7 mio sek, Furies Rain 11,9a – 650.5oo sek og Angel Rain 12,4a – 795.250 har været de bedste.

En helsøster til Ganga Bae og Furies Rain, der ikke har haft samme succes som væddeløber, er Brilliant Dust (født 2013) 18,1a.

Muscle Hill – hoppen står noteret som moder til to afkom i Sverige. Det første er den i 2019 – fødte hoppe, Hill Of Cash, der har Readly Express som fader.

Hoppen, der har svenske ejere, er sendt i træning i USA hos Åke Svanstedt og var i prøveløb/qualifier i begyndelsen af august på Harrah’s Philadelphia, som er en 1000m bane.

Her var hoppen helt overlegen og var seks længder i front, da målstregen blev nået. Vindertiden var 13,5.

Det andet afkom efter Brilliant Dust er født i 2020 og har Brillantissime (efter Ready Cash) som fader. Der er døbt Carlos Fighter.

Der er en ekstra dansk dimension, da hingsten er i træning hos John Ø. Jensen på Åmål.

Foto Burt Seeger.

SENESTE NYHEDER
LEICESTER S2 5852 2
12. august 2026

Stor dag for mange anpartshavere

Stor dag for mange anpartshavere Team Lunden har gennem årene udviklet sig til et af de mest markante og samlende…
SAMARBEJDSPARTNERE