23. august 2026

Copenhagen Cup deltager i avlen

Ulrik Pedersen
DEL NYHEDEN X WhatsApp

Den billedskønne Orlando Vici-søn Racing Mange indstiller karrieren.

Det meddeler Stald Løvgren på deres sociale platforme. Den 9-årige hingst går nu i avlen.

I Danmark vandt Racing mange flere løb. I 2017 vandt Racing Mange Sprintermesteren i Billund efter en strålende præstation i hænderne på Ken Ecce. Det blev i alt til fem starter i Danmark, og bla Copenhagen Cup gjorde Orlando Vici-sønnen start i.

Racing Mange er faldet efter Orlando Vici af Alf Palema-hoppen Kära Kickan, og både Orlando Vici og Alf Palema er kendt for at lave flotte heste, som kan løbe stærkt. Han var i starten af karrieren anden i det svenske Opdrætningsløb.

Karrieren har budt på 77 starter, hvor de 15 er vundet – Racing Mange indløb 5.492.642 SEK i karrieren.

SENESTE NYHEDER
3M1A1386
9. januar 2021

Del 2 Sådan gik det i Aalborg

Travet.dk har lørdagen igennem haft fokus på dagens løb i Aalborg. I denne skrivelse bringer vi del to af vores…
3M1A1277
9. januar 2021

Aalborg – Del 1 sådan gik det

Travet.dk følger dagens løb fra Aalborg, og dagens to indledende løb gav store overraskelser. Se dagens fire første løb her.
SAMARBEJDSPARTNERE