Christian Sejer – Potentielle årgangsheste
Christian Sejer
Vi har snakket med Christian Sejer om staldens kommende opgaver på dansk og udenlandsk grund.
Det blev til en længere snak med den unge træner.

Lady Gaagaga Sejer — Potentiel årgangshest
En af de heste, der får særlig opmærksomhed, er Lady Gaagaga Sejer. Sejer vurderer, at hun står godt i løbet og har gode chancer, hvis hun leverer en fejlfri præstation. ” står godt med på pengene,” siger han. Efter en periode med træning og en opfriskning virker hun klar til at gå et stærkt løb.
Sejer fortæller, at Lady Gaagaga Sejer er en hest med gode evner. ”Den tror jeg kan være med fremme, hvis det går som håbet,” lyder hans vurdering.
Lady Gaagaga Sejer har startet 15 gange i karrieren, hvilket er resulteret i en sejr og 22.000 kr. Der er tale om en rigtig familiehest, da den både er opdrættet og ejet af Ole, Rasmus og Christian Sejer.

Linda Bork — En personlig investering
En anden historie, Sejer nævner, handler om hesten Linda Bork. Familien købte hesten direkte fra opdrætteren og har haft den siden december. Indsatsen senest var positiv.
Christian beskriver starten som en vigtig milepæl: ”Hesten har gjort en start for mig, hvor den sad fast med alt. Har købt den hos opdrætteren. Jeg har haft den siden december.” Sejer supplerer, at hesten har trænet pænt og kan overraske i årgangssammenhæng senere på året.

Fredag og opfriskning af Hej Bork
I samtalen nævner Sejer også fredagens start på Fyens Væddeløbsbane, hvor han selv sidder bag Hej Bork. Ifølge ham er hesten kommet tilbage efter at være frisket op, og den virker klar til at præstere.
”Jeg tror hesten kan vinde på fredag i fejlfri udgave. Der er tale om en rigtig fin hest, understreger Christian Sejer”.
Debutanten Melvin K – Lørdag
Udover de to etablerede navne gør anpartshesten Melvin K debut lørdag. Sejer beskriver ham som en fin debutant, der i træning har vist evner omkring 18–19 stykker. Debuter er altid svære at forudsige, men Melvin K virker moden og klar til opgaven.
Sejer er optimistisk på ejerkredsens vegne: debutdagen er stor for anpartsheste og deres ejere, og hvis Melvin K tager det hele roligt, kan han levere en fin præstation. Det handler om at hesten levere en god præstation, når den kommer ud første gang, afrunder Christian Sejer.
Fotos af
- Gorm Foto
- Ole Hindby













