Casper – Bruger fødselsdagen på Lunden
I dag fylder en af dansk travsports mest talentfulde unge mennesker 23 år. Casper M. Nielsen bruger fødselsdagen på Charlottenlund Travbane, hvor det gælder en enkelt køretur.
Dagens køretur på Charlottenlund Travbane hedder Hera. Den 2-årige hoppe er opdrættet af Mariann Aastrup og Niels Ole Kristensen. Den daglige træning står Kaj Jensen får.
Casper M. Nielsen, har indkørt 790.600 kr. og det er blevet til 24 sejre i år.
Skal Casper M. Nielsen være travtræner inden for overkommelig tid. Det er vel nærliggende at tage springet, når tingene nu kører og der er tur i den?
“Jeg er 22 år gammel, og har ikke travlt. Det handler for mig om at blive ved med at udvikle og dygtiggøre mig. Det handler også om en modenhedsproces, inden man evt. tager springet fuldt ud, fortalte Casper M. Nielsen overfor Travet.dk hen over sommeren.
Kæmpe talent
Casper M. Nielsen tilhører en lille håndfuld af landets største kusketalenter.
Casper M. Nielsen har slået sit navn fast med syvtommersøm i Danmark. Dagens fødselar Nielsen startede som staldmand hos Jan Dahlgaard i Skive via hans far Per “Fif” Nielsen, som selv har været ansat som staldmand for bla. Gordon Dahl.
Efter flere år hos Jan Dahlgaard skiftede Casper M. Nielsen til Kaj Jensen, da lysten til at gøre flere løb trak i det unge stortalent. Det har man givetvis ikke fortrudt, for det er kun gået en vej med kuskekarrieren.
I dag går Great Challenger-datteren Hera ud i Opdrætningsløb Consolation.
Hesselborg Foto.






