Auktion – Har vundet to sejre i år
Travet.dk kan i dag præsentere løbshesten Fana (Ens Snapshot). Den 5-årige hoppe, er med på Travet.dk-Auktionen, som igangsættes imorgen.
Fana har i år vundet to af sæsonens otte starter, og har været i præmierækken i seks af disse otte starter.
Se en af sæsonens to sejre her.
Fana er efter den flerdobbelte avlschampion Ens Snapshot, som har lavet et væld af klasseheste. På morsiden bemærker vi ikke mindst oldemor Judy Ås, som genkendes af mange danske travfolk. Judy Ås er mor til millionærerne Jumble Ås og Profit Ås.
Fana har hele karrieren været amatørtrænet – Rummer yderligere udvikling.
Sælger fortæller:
I sidste start var hun lukket i halsen og i 3. sidste start prøvede jeg uden gummiboots, og det magtede hun ikke da jeg skulle pulle op ind i 1. sving. Det er de eneste to nuller i resultatrækken i årets otte starter.
Foto Jægersro, hvor Fana tidligere har vundet.






