Apapmand til den svenske derbydag
Tophesten Apapmand er den kommende weekend repræsenteret på den svenske derbybane, hvor hovedbegivenheden bliver Svensk Trav Derby. Apapmand får denne dag Steen Juul i sulkyen.
Apapmand går ud over 2140 meter auto med spor to og med Steen Juul i sulkyen. Førstepræmien i løbet 100.000 SEK.
Den 9-årige Apapmand, har vel aldrig været bedre end tilfældet er netop nu. Den Anders F Jensen trænede hingst, stiller op med fire sejre i træk.
Det er værd at bemærke at Steen Juul har kørt Apapmand to gange tidligere i karrieren og begge gange er det resulteret i sejre. En sejr er ikke udenfor rækkevidde den kommende søndag, men der skal leveres på højeste niveau.
Søndagens modstandere tæller blandt andet Daniel Reden-trænede Born Unicorn, der kommer til start med fem sejre i sæsonens hidtidige ni starter. I år er det blevet til knap 900.000 skr. i indvundne præmier.
Hurtigste hest i stalden nogensinde
Anders F. Jensen har haft mange fine heste gennem sine hænder i hans trænerkarriere og langt de fleste har Falster-træneren selv formen fra bunden. Det er også tilfældet med Apapmand.
I seneste start sejrede Apapmand på Tingsryd i tiden 1.10,4/1609 m. Dermed er Apapmand den hurtigste hest nogensinde i træning hos Anders F. Jensen.
For år tilbage havde Anders F. Jensen heste som Nubia, Obelix og Pif, der alle løb 11 noteringer. Nubia var hurtigst af disse tre med 1.11,0/1640 meter sat på Jægersro tilbage i 2013.
Det var denne 8-årige gamle rekord Apapmand slog ved sejren på Tingsryd.





