Afgørelse fra DTC’s Ankeinstans – Anke afvist
Anke afvist: Oliver Gommans’ udelukkelse står ved magt
DTC’s Ankeinstans har nu behandlet amatørkusk Oliver Gommans’ anke efter en episode i 5. løb på Bornholms Brand Park den 1. september 2026.
Oliver Gommans blev efter løbet idømt et gebyr på 800 kroner samt en udelukkelse fra og med 15. september til og med 21. september 2026. Sanktionen blev givet for ”Trængning – med indflydelse på løbets resultat – opnå fordel”.
Ankeinstansen har efter gennemgang af sagen valgt at fastholde dommen.
Situationen opstod ind på opløbet
Den omdiskuterede episode fandt sted ved udgangen af opløbssvinget og ind på opløbet.
Oliver Gommans sad bag Tiger Lily H S, som befandt sig i tredje spor. Ifølge dommernes vurdering trak ekvipagen ud i fjerde spor på vej ind i opløbet.
Dermed blev tredje spor åbnet, og Jackpot med John Gommans, som kom bagfra i kraftig fremmarch, valgte at benytte det frie spor.
Kort efter bevægede Tiger Lily H S sig imidlertid tilbage mod tredje spor.
Det betød ifølge dommerkomiteen, at John Gommans måtte tage kraftigt op i Jackpot for at undgå kontakt med den foranliggende ekvipage. Dermed blev Jackpot frataget muligheden for at fortsætte sin fremdrift og kæmpe om en bedre placering.
Dommernes vurdering var samtidig, at episoden fik indflydelse på løbets endelige resultat.
Oliver Gommans mente straffen var for hård
Oliver Gommans valgte efterfølgende at anke afgørelsen.
I sin forklaring gjorde han blandt andet gældende, at en udelukkelse efter hans opfattelse var en for hård sanktion, og at en bøde for ikke at holde bane på opløbet havde været mere rimelig.
Han forklarede samtidig, at Tiger Lily H S reagerede i forbindelse med, at han trak det norske hovedlag ned.
Ifølge Oliver Gommans gik kun den indvendige klap ned, hvilket medførte, at hesten løb en smule udad.
Efter at have set videooptagelserne fra dommertårnet erkendte han, at han bevægede sig noget ned gennem opløbet, men han pegede samtidig på, at de indvendige heste efter hans vurdering også bevægede sig udad.
Oliver Gommans mente derfor ikke, at hele ansvaret for situationen kunne placeres hos ham.
Spørgsmålet om pladsen i tredje spor
Et andet centralt punkt i anken handlede om, hvorvidt der fortsat var plads til Jackpot og John Gommans mellem Tiger Lily H S og den indvendige ekvipage.
Oliver Gommans forklarede, at han ikke længere mente, der var plads til hele ekvipagen, da Jackpot forsøgte at komme frem mellem hestene.
Han henviste også til, at kusken bag nummer otte, som befandt sig indvendigt i situationen, efter hans opfattelse havde samme vurdering.
Det ændrede dog ikke Ankeinstansens syn på episoden.
Ankeinstansen: Det frie spor måtte ikke lukkes
DTC’s Ankeinstans vurderede efter gennemgang af dommer- og løbsfilm, at episoden fortsat skulle bedømmes som:
”Trængning – med indflydelse på løbets resultat – opnå fordel”.
Det afgørende punkt i Ankeinstansens vurdering var, at Tiger Lily H S løb ud i fjerde spor ved udgangen af opløbssvinget.
Dermed blev tredje spor ifølge Ankeinstansen helt frit for Jackpot og John Gommans.
Når Tiger Lily H S først befandt sig førende i fjerde spor, var Oliver Gommans efter reglerne forpligtet til at blive i dette spor, så længe han fortsat var førende, eller indtil målstregen var passeret.
Han måtte således ikke efterfølgende bevæge sig ind i tredje spor og dermed blokere en konkurrents fremdrift.
Det var netop, hvad Ankeinstansen vurderede skete, da Tiger Lily H S bevægede sig indad gennem opløbet.
Konsekvensen blev, at Jackpot ikke længere havde mulighed for passage.
Diskvalifikation blev vurderet som korrekt
Ankeinstansen tog også stilling til den sportslige sanktion i form af diskvalifikation.
Her blev det fastslået, at dommerkomiteen havde anvendt reglerne korrekt.
Deklassering kunne ikke komme på tale, fordi der ved målpassagen var mere end to placeringer mellem de to involverede heste.
Dermed var diskvalifikation den korrekte sanktion i den konkrete situation.
Enstemmig afgørelse
DTC’s Ankeinstans bestod i sagen af Pär-Olof Grannas fra Svensk Travsport, som havde to stemmer, Johnny Jørgensen fra DTC, landsdommer Kim Kabling samt Peter Stenå fra DH Sport.
Afgørelsen blev truffet enstemmigt.
Alle fem stemmer faldt for at fastholde den oprindelige dom, mens ingen stemte imod.
Det betyder, at Oliver Gommans’ sanktion efter løbet på Bornholms Brand Park står ved magt med et gebyr på 800 kroner samt udelukkelse fra den 15. til den 21. september 2026.
Læs mere her.
Fotos af Travfoto Bornholm – Torben Ager.













