Årets største trav-dag står for døren.
Dansk Trav Derby 2024 – årets største travdag finder sted søndag den 25. august. Oplev traditioner, spænding og fart, når landets bedste heste kæmper om Derby-vasen og “Det blå bånd”.
Program: Årets første trav-dag står for døren, og vi glæder os.
- Entré åbner kl. 10.00
- Første løb kl. 13.00
- Dansk Trav Derby kl. 16.55
- Sidste løb kl. 18.41
Ligesom de andre tre løbsdage på lunden i denne weekend, da byder dagen på underholdning, live musik og et stort udvalg af mad og drikke fra foodtrucks.
Et baneprogram til i dag kan findes her.
–
BET25 program
12:30: Velkommen til Derbydagen
13:00: Dagens første løb
13:30: V4 starter
15:00: V75 starter
15:22: Derby Consolation
15:45: V5 starter
16:55: Dansk Trav Derby 2024
17:45: Dagens sidste løb
Kommentator: Carsten Rabjerg
Reportere: Nicole Marsing og Steen Madsen
Studieværter: Thomas Boye og Peter Jensen.

Få spiltips til Dansk Trav Derby søndag HER
CARSTEN RABJERG: DENNE HEST VINDER DANSK TRAV DERBY 2024
Den mangeårige travekspert og -kommentater, Carsten Rabjerg, deler helt eksklusivt sine allerbedste fiduser til søndagens løb på Bet25.dk.
Han afslører sit bud på en derbyvinder, men har derudover også masser af andre spiltips til søndagens flotte løb.
–

2. løb (kl. 13.30)
Her skal man bare se bort fra sidste start med 8 Karel G Greenwood, for hesten blev sat af i tredje spor og forsøgt bakket ned i feltet, men det var ikke muligt, så den kom fremad igen og endte med at bare få lov at passe sig selv som klart slået de sidste 400 meter. Karel løb 1.17,7 og vinderen af det løb vandt på 1.12,9!
Forrige start fik Karel G Greenwood et afventende løb i femte par udvendigt, men forbedrede sig fremad i sporene og afsluttede stærkt helt ude i opløbet, efter jeg havde 1.11,7 de sidste 1000 meter på hesten.
Bjørn Spangenberg har tidligere fortalt, hvor meget han synes om denne hest, og løser det sig fra svært spor 8, er den ikke uden chance, og den bliver givet ikke så hårdt betroet.
–

5. løb (kl. 14.36)
I sidste start var det første gang 10 Kahoola tabte et travløb efter den indledte karrieren med to flotte sejre.
Sidst var i Sverige på Åby, hvor Kahoola galopperede fra start og siden var langt efter. Den leverede en fremragende ophentning, og jeg havde 1.15,9 de sidste 1900 meter efter galoppen.
Der er klasse over denne hest, som trods god modstand nok skal præstere godt.
–

6. løb (kl. 15.00)
4 Ecco C N leverede et fremragende opløb senest, for da der endelig kom plads til Ecco C N, og den blev bakket fri sent i opløbet, sluttede den fantastisk af helt ude i banen og nåede tredjepladsen på afstand af vinderen Eva’s Yankee.
Ecco C N er ude mod rigtig hård modstand her, men det gør givet også, at mange måske undervurderer den lidt, og det skal man ikke gøre, da den har form!
–
–

9. løb (kl. 16.07)
Mange fine 3-åringer mødes i dette løb, men som en mulighed her ser jeg 4 Look At Me Sisu, der bare bliver bedre og bedre.
Vandt en flot sejr efter en stærk afslutning i forrige start og var meget positiv senest, hvor den igen kom susende til slut og var positiv mod ældre og mere rutinerede konkurrenter.
Nu prøves hesten med den svenske kuskestjerne Magnus A. Djuse, og det bliver spændende!
–
10. løb (kl. 16.29)
Her er par heste som jeg er spændt på. 1 High Performance holdt mest farten senest, selvom den hægtede hjul med en konkurrent rundt sidste sving.
Jeg var imponeret over forrige start over lang distance på Jarlsberg, hvor den sad indvendigt og endte bag trætte konkurrenter, men sluttede stærkt af i et stort stayerløb med 100.000 NOK i førstepræmie, som blev vundet af Bold Eagle Sun.
Nu fra spor 1 er High Performance spændende.
Det er 11 Draupner også, men ikke så meget på sidste start, hvor den mest holdt fart i et løb, som Mulberry vandt, men i forrige start gik Draupner fremragende, og da den først sent kom fri til angreb, besejrede den bl.a. Extreme, og det var altså Oracle Tile, der vandt pågældende løb, hvor Draupner afsluttede 1.9,6 de sidste 500 meter og først reelt fik angrebsplads de sidste 300 meter.
–

11. løb (kl. 16.55)
Jeg har hele tiden haft et godt øje til 3 Isseymiyake Secret, og den viste heldigvis klassen i sin derbyprøve, som den vandt meget let og endda var den hurtigste af alle vinderne.
Den virker stærk og reel, og jeg ved efter snakke med Thomas Uhrberg og kredsen omkring hesten, at styrke mangler den ikke.
Hvis bare den igen får et afventende løb og lader de andre kæmpe om føring osv. så vil denne hest runde mange til slut, og jeg bliver ikke det mindste overrasket, hvis den vinder Dansk Trav Derby.
–

12. løb (kl.17.25)
Sidste bud i en lang derbyweekend bliver 2 Jackson Cage N, som køres af det danske stortalent, der er bosiddende i Norge, Patrick Larsen.
Han har siddet bag hesten de sidste starter og i hvert fald vist styrke. Er ikke specielt hurtig fra start, men stærk og reel.
I forrige start vandt den let, efter den kom udvendigt for den førende efter 900 meter, og senest kæmpede den fremragende og sejrede knebent udvendigt for den førende. Sidder i andet spor og vil have gavn af høj fart på løbet.
–
THOMAS BOYES BEDSTE SPILTIPS TIL DERBYDAGEN
1. løb (kl. 13.00)
Vinderen: 5 Cala Karamell
Modbuddet: 2 Luigi
Outsideren: 1 Lamborghini C N
2. løb (kl. 13.30)
Vinderen: 5 Jack N L
Modbuddet: 4 Gary La Marc
Outsideren: 7 America Dream
–
3. løb (kl. 13.52)
Vinderen: 7 Ideal Stone
Modbuddet: 8 Twins in a Harry
Outsideren: 2 Humvee
–
4. løb (kl. 14.14)
Vinderen: 1 Västerbo M.A.S.H.
Modbuddet: 6 Donna Barosso
Outsideren: 8 Ice Cool Surprise
–
5. løb (kl. 14.36)
Vinderen: 6 Bekir H T V
Modbuddet: 1 Maserati M.I.
Outsideren: 2 Nikita’s Buck
–
6. løb (kl. 15.00)
Vinderen: 8 Denco’s Gallardo
Modbuddet: 1 Eddie The Eagle
Outsideren: 2 Grumbazz Kini
–
7. løb (kl. 15.22)
Vinderen: 5 Indeed
Modbuddet: 3 I can win Gardenia
Outsideren: 4 Iron Design
–
8. løb (kl. 15.45)
Vinderen: 2 B. A. Superhero
Modbuddet: 7 Extreme
Outsideren: 5 Emoji
–
9. løb (kl. 16.07)
Vinderen: 7 Forest Jet
Modbuddet: 6 Keadlys Law
Outsideren: 9 Kazio
–
10. løb (kl. 16.29)
Vinderen: 3 Ray Kelly
Modbuddet: 9 Frodo Cash
Outsideren: 2 Defender Grif
–
11. løb (kl. 16.55)
Vinderen: 2 Just Hans
Modbuddet: 3 Isseymiyake Secret
Outsideren: 5 Icebreaker
–
12. løb (kl. 17.25)
Vinderen: 9 Il Contante
Modbuddet: 5 Handsome Devil
Outsideren: 6 L’amiral S.J.S.
–
13. løb (kl. 17.45)
Vinderen: 5 Hexia De Trick
Modbuddet: 12 Cardolan Byd
Outsideren: 2 Havbergs Djali
Fotos af Burt Seeger.
[useful_banner_manager banners=1 count=1]







