Jan Dahlgaard fik en vindende debut med toårige Newyorkstateofmind i Aalborg mandag den 2. november. Fabulous Wood-sønnen er opdrættet og ejet af RSD A/S og har samme mor som årets vinder af Dansk Hoppe Kriterium, Monterey Market.
Bag moderlinjen ligger Mikkel Hoves køb af Rio Celeber i Sverige.
Jan Dahlgaard vandt med debutanten
Newyorkstateofmind vandt femte løb over 2.140 meter voltestart i tiden 1.19,0. Dahlgaard sad selv i sulkyen, og sejren blev på fire længder foran Nimbus med Jeppe Juel. Speedy Heuvelland sluttede på tredjepladsen fra 20 meters tillæg.
Syv toåringer var opført på startlisten. Vinderen gav odds 8,26 og tjente 15.000 kroner. For den unge vallak var det første start med præmiepenge på spil.
Jan Dahlgaard træner til daglig fra Skive. Han havde fået Newyorkstateofmind godkendt i prøveløb den 18. september, og halvanden måned senere kom den første ordinære start. Dahlgaard blev i februar 2026 valgt som formand for Dansk Travtrænerforening af 1909.

Mikkel Hove købte moderen for 44.000 kroner
Mikkel Hove købte Rio Celeber på auktion i marts 2022. Prisen var 44.000 svenske kroner, og hoppen var på købstidspunktet drægtig ved S.J.’s Caviar.
Rio Celeber er siden blevet mor til både Newyorkstateofmind og Monterey Market. Rengøringsservice Danmark A/S, kendt som RSD A/S, er registreret som ejer og opdrætter af den yngste af de to. Hoves dokumenterede rolle er købet af følhoppen; de formelle ejeroplysninger fremgår af hestens registrering.
Det er især resultaterne fra Rio Celebers afkom, som gør købet interessant. Hvor den ene allerede har vundet et klassisk årgangsløb, har den anden nu fået sit første resultat på væddeløbsbanen.
Halvbror til Monterey Market
Monterey Market vandt Dansk Hoppe Kriterium i oktober 2026 med Patrick Larsen i sulkyen. Steen Juul træner den treårige hoppe, som fik 306.000 kroner i førstepræmie.
Monterey Market er efter Googoo Gaagaa, mens Newyorkstateofmind er efter Fabulous Wood. Rio Celeber er mor til begge heste. De er dermed halvsøskende og repræsenterer to på hinanden følgende danske årgange.
Rio Celeber har Make It Happen som far. Hun er desuden halvsøster til Tamla Celeber, der blandt andet har avlet de svenske profiler Imhatra Am og Forfantone Am. Også længere tilbage i familien er der således dokumenterede resultater.

Fabulous Wood og den franske faderlinje
Newyorkstateofmind er født 8. juni 2024 og tilhører den danske N-årgang. Faderen Fabulous Wood er efter Ready Cash og Qualita Bourbon, hvis far er Love You.
Fabulous Wood vandt syv løb og indløb over 200.000 euro. Blandt sejrene var Gruppe II-løbene Prix Victor Régis og Prix Pierre Plazen i Frankrig. I januar 2023 blev det offentliggjort, at hingsten skulle udbydes gennem Stutteri Shadow i Danmark.
Kombinationen af Fabulous Wood og Rio Celeber giver RSD A/S en toåring med både franske og amerikanske linjer i stamtavlen. Debuten i Aalborg er foreløbig vallakkens eneste ordinære løbsresultat.
Hvordan dømte dommerne?
I femte løb fik Jeppe Juel et gebyr på 150 kroner for ikke at have fødderne i bøjlerne. Det fremgår af dommerrapporten fra Aalborg.
Jan Dahlgaards største sejre
Jan Dahlgaard har selv trænet og kørt en vinder af Dansk Trav Derby. I 2015 vandt han med Winston Sisa i 1.13,3a over 3.000 meter. Året før havde parret vundet Dansk Trav Kriterium, og Winston Sisa blev dermed en af de vigtigste heste i Skive-trænerens karriere.
Som kusk for Peter Rudbecks heste har Dahlgaard siden vundet Dansk Opdrætningsløb med Howlingatthemoon i 2021 og Dansk Trav Kriterium med samme hest i 2022. Han vandt også Dansk Opdrætningsløb med Kungfufighting i 2023.
Kungfufighting gav ham yderligere sejre i Grand Circle 3-års Championat i 2024 og Grand Circle 4-års Championat i 2025. Sidstnævnte år vandt han også Grand Circle 3-års Championat med Lonesomerider. Meritlisten omfatter således både klassiske årgangsløb og store championatsløb med heste fra forskellige træningsstalde.
Fakta om Newyorkstateofmind
| Oplysning | Fakta |
|---|---|
| Ejer og opdrætter | RSD A/S |
| Træner og kusk | Jan Dahlgaard |
| Afstamning | Fabulous Wood – Rio Celeber (Make It Happen) |
| Debut | Aalborg, 2. november 2026, 5. løb |
| Vindertid | 1.19,0/2.140 meter voltestart |
| Førstepræmie | 15.000 kr. |
Læs mere her: Resultaterne fra Aalborg
Løbsreprise: Se debutsejren her









