Danske Jigger stærk toer på The Red Mile
Danske Jigger leverede fredag en stærk præstation på traditionsrige The Red Mile i Lexington. Med Todd McCarthy i sulkyen sluttede den seksårige dansker som nummer to efter MR Mouton i 4. løb og fortsatte dermed en række solide amerikanske præstationer.
Jigger gjorde igen positivt opmærksom på sig selv i USA.
Den danskregistrerede seksåring var fredag til start i 4. løb på The Red Mile i Lexington, hvor syv heste dystede over den amerikanske mile – 1609 meter.
Jigger havde startnummer to og blev kørt af Todd McCarthy, mens Carter Pinske står som træner. Startlisten viser samtidig Jigger med den tydelige DK-markering, og dermed var der endnu en dansk relation at følge ved det store amerikanske meeting.
MR Mouton bedst – Jigger nummer to
Det blev MR Mouton, der trak det længste strå.
Den Åke Svanstedt-trænede hest blev kørt af Yannick Gingras og sejrede foran Jigger, mens Whiskey Wow med Scott Zeron besatte tredjepladsen.
Resultatrækkefølgen fremgår også af ATG-visningen fra løbet, hvor MR Mouton står som vinder, Jigger som nummer to og Whiskey Wow som nummer tre.
Jigger var ikke blandt de mest spillede heste i feltet. ATG viste et vinderodds på 12,69 på den danske hest, mens MR Mouton stod til 2,03. Whiskey Wow var spillet til 8,54.
Det ændrede ikke på, at Jigger leverede et resultat helt fremme i feltet.
Startede fra et godt spor
Jigger havde fået spor to, mens vinderen MR Mouton startede fra spor seks.
Feltet rummede blandt andre Twin B Seven Sins, Monserrate, Warrior og DP Freedoms Chrome, og flere af deltagerne kom med form fra amerikanske løb med betydelige præmiesummer.
Jigger havde inden fredagens start blandt andet resultatrækken 4-2-0 i sine seneste registrerede starter. ZEturf
Den seksårige vallak var dermed ikke uden form, men andenpladsen på The Red Mile understregede, at han fortsat kan gøre sig gældende i det amerikanske løbssystem.
Dansk hest i amerikansk regi
Jigger er registreret som DK, men befinder sig nu i amerikansk træning hos Carter Pinske.
Todd McCarthy fik opgaven i sulkyen fredag, og den australskfødte topkusk løste opgaven med en placering som nummer to.
The Red Mile-meetinget er samtidig blandt de helt store begivenheder i amerikansk travsport. Banen i Lexington danner i disse dage rammen om en række sportsligt stærke løb, og ATG tilbyder både spil og transmission fra meetinget.
Det gør også de danske starter interessante set med hjemlige øjne.
Jigger var således én af de heste, der bar en direkte dansk relation ind i det amerikanske program fredag.
Fortsætter med at levere placeringer
Andenpladsen føjer sig ind i en periode, hvor Jigger flere gange har været med langt fremme.
Den seneste form viser, at hesten har leveret flere placeringer, og fredagens indsats var endnu et resultat i den rigtige ende af feltet.
Det er samtidig værd at bemærke, at Jigger mødte en vinder i MR Mouton, der selv har konkurreret i stærke amerikanske sammenhænge.
For Jigger blev det ikke til sejren denne gang, men andenpladsen på The Red Mile er endnu et dokumenteret resultat til den danske hests amerikanske ophold.
Hest: Jigger DK
Bane: The Red Mile, Lexington
Løb: 4
Distance: 1609 meter
Placering: 2.
Kusk: Todd McCarthy
Træner: Carter Pinske
Vinder: MR Mouton – Yannick Gingras
Tredje: Whiskey Wow – Scott Zeron
Dansk relation: Danskregistreret hest. ZEturf
Løbsreprise
Se Jiggers andenplads på The Red Mile hos ATG her:








