Danmarks uafhængige travmedie
SENESTE NYT
Indland

Knud Mønster med interessant trio

Knud Mønster bringer tre egentrænede heste til start i eftermiddag. I Dansk Avlsløb 2024 for hopper hedder staldens kort Koko K (Wishing Stone).

Knud Mønster startede d. 1. maj 1993 op som selvstændig travtræner. Det er sidenhen blevet til en lang række meriterende sejre i ind- og udland.

Dansk Trav Derby og Dansk Hoppe Derby har han vundet med egentrænede Repay Merci og Mathilde Trøjborg, mens Dansk Trav Kriterium har han vundet med Steen Juul-trænede Takethem. Knud Mønster har vundet såvel EM som DM for travkuske.

Knud Mønster er mere eller mindre født ind i travsporten. Hans far havde travheste på hobbyplan, og derfor er Knud Mønster kommet på travbanen, siden han var helt lille.

Det var dog først i forbindelse med to skolepraktikophold hos først den afdøde Århus-træner Bent Madsen og siden Birger Jørgensen, at Knud Mønster for alvor skulle blive vaccineret med travbacillen.

Knud Moenster Repay Merci 2

Knud Mønster udtaler om dagens egentrænede heste:

4. løb nr. 5 Koko K
Hun gik et godt løb sidst i prøven, og vi forventer fra et godt startspor, at hun er med blandt præmietagerne.

7. løb nr. 7 Innocence
Hun havde en skidt dag sidst og var uden tryk. På toppen så tager hun en præmie her.

9. løb nr. 6 Keenly
Vi prøvede hende uden sko sidst, og det var virkelig godt. Galoppen med en omgang til mål kostede en top-2-placering.

Et baneprogram kan findes her.

Relaterede nyheder

Seneste nyheder

Samarbejdspartnere

Ansager Dyrehospital
Spar Nord Arena Aalborg
Dansk Revision
Foreningen af Travopdrættere i Danmark
Venstrebanner
Venstrebanner 2
Uniq
Stutteri Spring & Stald Tårs
Marc Bæk Nielsen
Ledig plads