Danmarks uafhængige travmedie
SENESTE NYT
Indland

Ken Ecce tredje i norsk storløb

Ken Ecce hentede en tredjeplads i Klosterskogens Grand Prix. Ken Ecce sad bag den svenske outsider Digital Dominance, der var spillet fjerdemindst af alle.

Den danske Jægersro-træner fik optimalt udbygge af sin enlige køreture i Norge. Der var 43.000 norske kroner for tredjepladsen til den Tomas Malmqvist-trænede hest.

Han er i gang med endnu en god sæson Ken Ecce, som med tredjepladsen rundede 1.5 million svenske kroner i indkørte præmiepenge i 2024. Det er blevet til 17 sejre i denne sæson.

Ken Ecce har aktuelt 15 heste på sin træningsliste.

Se dagens hovedløb fra Norge på dette link.

 

[useful_banner_manager banners=31 count=1]

 

Ken Ecce D2I8869

Gør det godt

Efter at have skiftet licensen fra Lunden til Jägersro, er Ken Ecce flittigt startende rundt omkring i Sverige.

Ken Ecce er en af de mest benyttede danske kuske, når man taler, starter i udlandet. Det forstår man til fulde med facit i hånden, og en af årsagerne handler også om andet end måden der køres trav på. Den måde Ken Ecce giver feedback/tilbagemeldinger på den enkelte hest til trænere og ejere, er flere gange blevet påpeget i forbindelse med vores besøg rundt på landets travbaner.

Ken Ecce vandt DM for travtrænere i både 2009 og 2017. Ken Ecce har fejret mange triumfer som både træner og kusk. Lunden-træneren er også en hyppigt benyttet catchdriver i Danmark og Sverige.

Ken Ecce tog springet som professionel travtræner tilbage i 1986.

Fotos af Martin Timm Holmstav

 

Seneste nyheder

SE ALLE

Relaterede nyheder

Samarbejdspartnere

Ansager Dyrehospital
Spar Nord Arena Aalborg
Dansk Revision
Foreningen af Travopdrættere i Danmark
Venstrebanner
Venstrebanner 2
Uniq
Stutteri Spring & Stald Tårs
Marc Bæk Nielsen
Ledig plads
VIRKSOMHEDERNE BAG TRAVET.DK