Danmarks uafhængige travmedie
SENESTE NYT
Indland

Bestyrelsesformanden fik sejr

Egon Jensen, der til dagligt er bestyrelsesformand i DTC, og han er den glade ejer af italienske Zaffiro Jet (Wishing Stone), der i dag sejrede for Bo Westergaard i Skive.

Bo Westergaard og Zaffiro Jet sejrede i Jubilæumspokalen. Det skete i tiden 1.14,1/2060 m. Auto.

I 2016 investerede Knud Erik Ravn i Zaffiro Jet på ITS-auktionen i Italien. Her måtte man betale 20.000 euro for den nu 8-årige hingst.

I år blev hesten handlet til Egon Jensen og Lene Jensen.

Se løbet her.

Om Egon Jensen

Egon Jensen er i dag 68 år, men fik allerede amatørlicens som 18-årig. Efter en lang pause på 26 år fra travsporten på grund af travlhed i hans tandlægepraksis og i en familieforøgelse med tre børn sammen med Lene, vendte den nu pensionerede tandlæge tilbage til sporten i 2007.

I dag bor Lene og Egon Jensen på et skønt landsted ved siden af skov og med Vasaåen løbende tæt ved den store parklignende have.

Arkivfoto Burt Seeger.

Seneste nyheder

SE ALLE

Relaterede nyheder

Samarbejdspartnere

Ansager Dyrehospital
Spar Nord Arena Aalborg
Dansk Revision
Foreningen af Travopdrættere i Danmark
Venstrebanner 2
Uniq
Stutteri Spring & Stald Tårs
Marc Bæk Nielsen
Ledig plads
PartnereVIRKSOMHEDERNE BAG TRAVET.DK

Flere nyheder

Gå til nyhedsarkivet