Danmarks uafhængige travmedie
SENESTE NYT
Indland

To danske sejre i Italien

To trænersejre til Erik Bondo i Milano.

Erik Bondo kunne se Andrea Guzzinati sejre bag Duna Di Girifalco.

Vindertiden på Duna Di Girifalco blev 1.12,2/1650 meter auto.

Præmie: 3.404 euro.

En sejr mere

Erik Bondo kunne samme senere på dagen se Federico Esposito sejre bag Ekarin Baba.

Vindertiden 1.13,0/1650 meter auto.

Præmie 3.358 euro.

Samlet kørte stalden 6.772 euro ind ved de to sejre.

Erik Bondo

Danske Erik Bondo har gennem en lang årrække drevet en succesfuld trænerforretning i Italien. Samtidig har han af flere omgange haft en lige så succesfuld filial i Frankrig. Desuden har Erik Bondo også formået at vinde det italienske trænerchampionat.

De senere år har Erik Bondo modtaget flere danskejet og danskregistrerede heste i træning. I flæng kan nævnes Come On Hugo, Ecco C N, Illusion, Grand Art, If I Tell You og Calypso Di Poggio.

I 2016 vandt han Orsi Mangelli med den 3-årige hoppe Unicka og flere storløbssejre er på danskerens cv. Med tre sejre i tre starter lykkedes alt for Erik Bondo på Oslo Grand Prix-dagen i 2017. Finalen i Energima Cup resulterede i overlegen sejr for Turno Di Azzurra med Örjan Kihlström

Det er blevet til gruppe 1 sejr i 2003, hvor Abano As vandt Prix D´Amerique. Det er blevet til gruppe 2 sejre ved Cokstile i 2022 og i 2005 vandt Deerick Di Jesolo et gruppe 2 løb på Vincennes.

Det er blevet til fire gruppe 3 sejre til henholdsvis Calypso Di Poggio, Instict D´Am og ll Wise AS. Den seneste gruppe 3 sejr kom i hus i 2022, hvor danskejet Calypso Di Poggio sejrede på Vincennes.

Foto Stein Larsen.

Seneste nyheder

SE ALLE

Relaterede nyheder

Samarbejdspartnere

Ansager Dyrehospital
Spar Nord Arena Aalborg
Dansk Revision
Foreningen af Travopdrættere i Danmark
Venstrebanner 2
Uniq
Stutteri Spring & Stald Tårs
Marc Bæk Nielsen
Ledig plads
PartnereVIRKSOMHEDERNE BAG TRAVET.DK

Flere nyheder

Gå til nyhedsarkivet