Danmarks uafhængige travmedie
SENESTE NYT
Indland

Blog – Tak for samarbejdet Flemming Sunn

Direktør Flemming Sunn fra Jydsk Væddeløbsbane har på mange områder været et forgangsbillede på, hvordan man driver en travbane.

Allerede i 1998 blev Flemming ansat som sportschef på Jydsk Væddeløbsbane, hvorefter arbejdsgiveren fra 2003 og 14 år frem var Dansk Travsports Centralforbund. I 2017 vendte Flemming Sunn ”hjem” til Jydsk Væddeløbsbane

I virket som direktør har Flemming Sunn bl.a. arbejdet for at profilere Jydsk Væddeløbsbane som integreret del af den århusianske sports- og underholdningsverden.

Åben og dialog skabende direktør

Flemming Sunn har på mange måder været en atypisk leder. Der er blevet arbejdet ud fra devisen at sammen løfter vi bedst, og man er åben overfor alle. Sådan forholder det sig langt fra alle steder.

Her gør personlige relationer til medier eller enkeltpersoner, at der lækkes fra møder eller enkelte serviceres på fordelagtig vis. Sådan har det ikke været med Flemming Sunn og Jydsk Væddeløbsbane.

Den nu afgående direktør på Jydsk Væddeløbsbane har skilt sig positivt ud ved at servicere medierne med en åben og konstruktiv dialog. Der er ikke kun sendt pressemeddelelser ud, men også om banens aktiviteter og banens planer.

Travet.dk har gentagne gange været i Aarhus på initiativ fra Flemming Sunn. Det har været som annoncør eller når vi har dækket banens aktiviteter. Det samarbejde, har vi sat stor pris på.

Flemming Sunn er selv tidligere idrætsudøver og kender derfor til vigtigheden i at samarbejde bredt, og ikke lade sig indskrænke. Lad dette være en inspiration til alle ansvarlige ledere i dansk travsport.

Der er her tale om en mand med format, pli og en dygtig leder. Tak for samarbejdet skal lyde herfra til Flemming Sunn og god vind fremadrettet i dit kommende arbejdsvirke.

Seneste nyheder

SE ALLE

Relaterede nyheder

Samarbejdspartnere

Ansager Dyrehospital
Spar Nord Arena Aalborg
Dansk Revision
Foreningen af Travopdrættere i Danmark
Venstrebanner 2
Uniq
Stutteri Spring & Stald Tårs
Marc Bæk Nielsen
Ledig plads
PartnereVIRKSOMHEDERNE BAG TRAVET.DK

Flere nyheder

Gå til nyhedsarkivet