Danmarks uafhængige travmedie
SENESTE NYT
Nyheder

Empire nr. to på Vincennes og 25.000 euro rigere

Det var lige før og næsten for danske Empire, da den billedskønne traver hentede en andenplads i kvalifikationsløbet Prix Tenor de Baune. Det blev til en optimal rejse undervejs for Empire.

Der var på forhånd ikke meget tiltro til Empire, som i vinderspillet stod til 36 gange indsatsen ved løbets start. Et pladsodds på mellem 2,60 og 8,50 har uden tvivl gjort mange danske spillere glade.

Empire tog en start langt ude i banen og fik tredje spor i første sving, inden Eric Raffin fik lov at overtage føringen. Her sad Empire, indtil Galius kom frem og overtog spidsen sidenhen.

Empire fik sidenhen en skøn rejse bagved den førende, og da løbets spilfavorit Ampia Mede SM galoperede i sidste sving, opstod angrebspladsen til Empire som på bestilling.

Eric Raffin forsøgte at opbygge fart på Empire ned gennem opløbet og den danske traver nærmede sig også den førende ned mod målstregen, men forbi kom Empire ikke.

Vinder af løbet blev Galius og Yoann Lebourgeois i tiden 1.12,0/2700 m.

Empire gav 6,10 gange tilbage i pladsspillet på andenpladsen.

Der var 25.000 euro for andenpladsen

Se løbet her.

–

Seneste nyheder

SE ALLE

Relaterede nyheder

Samarbejdspartnere

Ansager Dyrehospital
Spar Nord Arena Aalborg
Dansk Revision
Foreningen af Travopdrættere i Danmark
Venstrebanner 2
Uniq
Stutteri Spring & Stald Tårs
Marc Bæk Nielsen
Ledig plads
PartnereVIRKSOMHEDERNE BAG TRAVET.DK

Flere nyheder

Gå til nyhedsarkivet