Dommen til Nicklas Korfitsen stadfæstet
Dommen til Nicklas Korfitsen stadfæstet
Nicklas Korfitsen fik ikke medhold i sin appel til DH Sports Ankeinstans. Nicklas Korfitsen havde ellers indgået en appel over dommen fra den 1 maj i Aalborg.
Sådan skriver Ankeinstancen

Ankeinstansen bestående af Johnny Jørgensen (1 stemme), Par Olof Grannas (2 stemmer), Henrik Mortensen (1 stemme) og Uwe Bredahl (1 stemme) har tirsdag 12. maj behandlet den af Nicklas Korfitsen indankede udelukkelse på 4 uger for at efterlade mærker på hest. En afgørelse som blev truffet af Administrationsudvalget den 7. maj efter indstilling fra dommerkomiteen i Aalborg i forbindelse med afviklingen af 6. løb den 1. maj på Spar Nord Arena i Aalborg.
Ankeinstansen har gennemgået sagens akter og Administrationsudvalgets afgørelse. Ankeinstansen er enig i de konklusioner som Administrationsudvalget har truffet i deres afgørelse, og er af samme opfattelse som Administrationsvalgets, at det er en skærpende omstændighed, at der for Nicklas Korfitsen er tale om 3. tilfælde af mærker på heste efter løbsafvikling inden for halvandet år.
Ankeinstansen deler ikke Nicklas Korfitsens argument, at fordi der er gået 9 måneder siden sidste episode og at han har kørt flere hundrede løb siden, at det i sig selv skulle betyde at udelukkelsesperioden skulle forkortes. Ankeinstansen bemærker også, at de generelle guidelines i ”retningslinjer for straffe” giver mulighed for at skærpe straffe/udelukkelser, selvom der ikke er angivet gentagelsesperioder for disse. Ankeinstansen stadfæster derfor Administrationsudvalgets udelukkelse på 4 uger. Beslutningen er vedtaget med stemmerne 5-0.
I sagen indgik følgende materiale:
– Derby25 løbsfilm, billeder fra veterinær på Spar Nord Arena, billeder fra Nicklas Korfitsen, partsindlæg fra Nicklas Korfitsen, Administrationsudvalgets afgørelse.













